Puslapis 19

Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgp 23 , 22:57
011110
Auginuosi atsargines motinėles ant 5-6 rėmelių. Patarkite iki kada reikia maitinti skatinamuoju maitinimu. Jeigu iš perų paskutinės bitės turi išsiristi iki spalio vidurio, tai minus 21 diena. Vadinasi maitinti verta iki rugsėjo 20 dienos. Ar teisingai mastau? :) Pasidalinkite patirtimi iki kiek ir kaip dažnai tai darote?

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgp 27 , 13:00
greitabite
Yra 1983 metų rusų knyga "Kormlenije pčol ir korma" Taranovo. Tai ten parašyta, kad skatinamasis penėjimas cukraus sirupu yra paplitęs mitas. Anot jo kontrolinės šeimos augina tiek pat perų, kaip ir maitinamos skatinamosiomis dozėmis. Pasiektas efektas tėra tik akivaizdus bičių sujudimas, pagal kurį buvo klaidingai sprendžiama, kad bitės pradės gausiau maitinti motinėlę ir ši pridės kiaušinių. Jeigu maitinsi ryte arba dieną, tai dar bus netekčių dėl bereikalingo skraidymo.

Taranovas pateikia duomenis, kad skatinti auginti perus efektyvu tik baltyminiais (karvės pienas) ir mineraliniais priedais (jūros druska), jeigu bitės negauna jų natūraliai pakankamai. Tačiau jais penint svarbios dozės ir penėjimo technika. Gausiai perdozavus rizikuoji pražūdyti šeimą.

Pieno sirupas su jūros druska, kuriuo pats skatinu. 3l vandens 6kg cukraus 4,2 gramo jūros druskos. Viska išverdi. O prieš skatinimą kiekviename litre sirupo turi būti 150 ml pieno. MAždaug litras visam receptui. Pieno neverdu, nes neturiu duomenų. Bet maitinu po 0,5 litro šeimai ir maišau pieną prieš pat padavimą į atvėsusį sirupą. Išeina 1 gramas pieno baltymų 1 kg bičių, nors tai nėra rodiklis, kurio reikia laikytis. Penėtuvės turi būti tokios, kad visas pienas būtų paimamas, kitaip jis surūgs ir bus blogai. Druskos negalima perdozuoti, nes sirupas prilygs lipčiui ir gali būti šeimos netektis. Jūros druska prailgina bitės amažių. Numanau, kad tai svarbu kompensuojant okslo rūgšties laistymo pasekmes: rūgštis gali išplauti iš bitės mineralus ir ši trumpiau gyvena.


Bet kokiu atveju pienas,nors ir gali trečdaliu padidinti perų auginimą rudenį jūsų nurodytu laikotarpiu, bet žiemai toks maistas nėra idealus, nes baltymai sudaro daug virškinimo atliekų. Kita vertus aš maitinau pora metų 12 šeimų ir nieko blogo nepastebėjau. Toks sirupas turi tiek pat baltymų, kaip ir medus, todėl nealina bičių organizomo; priešingai bičių organizme atsiranda daugiau baltymų ir jos augina daugiu perų.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgp 27 , 13:25
rimantas000
nezinau kiek tas Taranovas teisus ,bet stai kelias siemeles sudariau( noriu savo laukines , bakfastu pakeisti ),tai jei ju nemaitinciau tai jos tikrai tiek peru neaugintu ,o stai pries savaite idejau po dvi T-18 remo vasko ploksteles tai jos per dvi dienas atsiuvo,tas ivyko 3 seimelese ir vienoje mazoje seimoje.
Manau ,kad skatinamasis maitinimas veikia.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgp 27 , 17:20
011110
Mano nuomone, skatinamasis maitinimas įtakos tikrai turi. Tai jautėsi ir pavasarinio maitinimo metu. Šeimos, kurios gavo, vystėsi greičiau. Ir dabar po rudeninio maitinimo. Šeimoms, kurioms atidaviau sirupą 3lx 4. Užpylė lizdą ir kiaušinėlių pridėtų mažiau, negu tose kur kas vakarą po 1 l atiduodu. Galiu taip žaist, nes aviliai po langais. Taigi rezultatai rodo, kad motinėlių dėslumui tai įtakos turi. Tik va klausimas: iki kada tikslinga tai skaitinti?

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgp 27 , 21:02
rob3123
011110 rašė:Mano nuomone, skatinamasis maitinimas įtakos tikrai turi. Tai jautėsi ir pavasarinio maitinimo metu. Šeimos, kurios gavo, vystėsi greičiau. Ir dabar po rudeninio maitinimo. Šeimoms, kurioms atidaviau sirupą 3lx 4. Užpylė lizdą ir kiaušinėlių pridėtų mažiau, negu tose kur kas vakarą po 1 l atiduodu. Galiu taip žaist, nes aviliai po langais. Taigi rezultatai rodo, kad motinėlių dėslumui tai įtakos turi. Tik va klausimas: iki kada tikslinga tai skaitinti?
Tranas rašė,kad skatinti neilgiau rugsėjo 15 d.Nes iki to laiko bitės gausiai randa žiedadulkiu.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgp 27 , 21:04
011110
Ačiū,
Nedaug apsirikau 5 dienas. Įvertinant gamtines sąlygas, manau įmanoma tokia paklaida. :)
Reikės pastudijuot Trano traktatus...

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgp 27 , 21:27
ROCKY
rimantas000 rašė:nezinau kiek tas Taranovas teisus ,bet stai kelias siemeles sudariau( noriu savo laukines , bakfastu pakeisti ),tai jei ju nemaitinciau tai jos tikrai tiek peru neaugintu ,o stai pries savaite idejau po dvi T-18 remo vasko ploksteles tai jos per dvi dienas atsiuvo,tas ivyko 3 seimelese ir vienoje mazoje seimoje.
Manau ,kad skatinamasis maitinimas veikia.

Hmmm o is manes kazkas juokesi kai pasakiau kad idejau pries savaite laiko vaskuole :dontknow: O pasirodo kad siuva, skatinaji maitinima darau ir as. Nu reiks ziuret rytoj, gal pasiuvo ir man :)

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgp 27 , 21:36
011110
Kai neturi kur pilt sirupo, tai ir siūva, bet pilnai gali ir nepasiūti.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgp 28 , 08:06
greitabite
Sirupo maitinimas skatina vaško išsiskirimą. Prancūzas Warė rašo, kad bitės maitindamosios "prakaituoja" vaško plunksnelėmis. Tikrai esu įsitikines ir pats, kad korių siuvimą maitninimas sirupu skatina. Tačiau pasitikėčiau Taranovu, kad perų auginimo pilnavertėse šeimose neskatina. Juk pritaikė mokslinius metodus. Geriausiai perus auginti skatina žiedadulkių arba bicių duonelės mišinys su medumi arba kandi tešla. Tai daugiausiai baltymų turintis maistas.

Kažkas forume rašė, kad pavasarį perų auginimą labiausiai skatina vanduo, o ne sirupas. Žodžiu šeima turi gauti, ko labiausiai jai trūksta. Jeigu sudarėte šeimeles tik su jaunomis bitėmis, kurios nieko neatsineša, tai gal ir sirupas skatina. Juk badaujanti šeimelė nieko neaugina,o netgi kanibalizmu užsiima.

Šiaip gryno cukraus sirupo maitinimas bites alina: sumažėja baltymų kiekis jų kūne. Tai iš kur gi tas skatinimas auginti perus? Tokiam efektui reikia baltymų.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgp 29 , 16:00
Belatrikse
greitabite rašė:Kažkas forume rašė, kad pavasarį perų auginimą labiausiai skatina vanduo, o ne sirupas. Žodžiu šeima turi gauti, ko labiausiai jai trūksta. Jeigu sudarėte šeimeles tik su jaunomis bitėmis, kurios nieko neatsineša, tai gal ir sirupas skatina. Juk badaujanti šeimelė nieko neaugina,o netgi kanibalizmu užsiima.

Šiaip gryno cukraus sirupo maitinimas bites alina: sumažėja baltymų kiekis jų kūne. Tai iš kur gi tas skatinimas auginti perus? Tokiam efektui reikia baltymų.
Gaudamos sirupo, dalis bičių persiorientuoja nuo nektaro į žiedadulkių nešimą -> gausėja duonos atsargos; taip ir skatinamas perų auginimas.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgs 11 , 12:51
greitabite
Savaitgalį išmatavau,kiek pasunkėja avilys po 22 dienų skatinamojo penėjimo cukraus sirupu su pienu ir jūros druska pagal aukščiau nurodytą receptą po 0,5 litro kasdien. Gavau, kad iš 1 kg cukraus avilys pasunkėja 0,8 kg. Matyt dalis cukraus nueina kasdieniam vartojimui. Be to rugsėjį pasibaigus medunešiui, penimon šeimon įnyko vagiliauti svetimo bityno bitės. Gal ir tas turėjo įtakos. Kitą šeimą penėjau 8 litrais rugpjūčio pradžioje, tai ta pasunkėjo 1 kg cukraus- 1 kg maisto atsargų. Bet tada dar buvo medunešis.

Pigiausias ir mažiausiai darbo reikalaujantis perų auginimo skatinimas yra pirmametė motinėlė. Šeimos su pirmamete Bakfasto motina lubos buvo gerokai šiltesnės, nei skatinamuoju būdu penimos VŽK (sutrumpinta Velniai Žino Kokios) mišrūnės senoji motinėle. Kitas veiksmingas būdas tai atsarginės šeimelės prijungimas rudenį ruošiantis pavasariniam medunešiui. Su puslitriu sirupo kasdien gali cackintis tik bičių išsiilgęs bitininkas, kai neturi kitos alternatyvos.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgs 11 , 12:55
greitabite
Gaudamos sirupo, dalis bičių persiorientuoja nuo nektaro į žiedadulkių nešimą -> gausėja duonos atsargos; taip ir skatinamas perų auginimas.[/quote]

Kažką panašaus patvirtino ir TAranovas. Ryte grynu cukraus sirupu penimos bitės, palyginti su vakare penėtomis, padidina žeidadulkių atnešimą į avilį per minutę ant lakos. Ir suprask tai gerai veikia auginamų motinėlių svorį. Tačiau tai prieštarauja jo kitoms išvadoms, kad grynas cukraus sirupas neskatina perų auginimo nei po 300, nei 500g, nei 1000g dozėmis. Be to rytinis penėjimas skatina vagiliavimą. Aš pasirinkau, skatinimą patikrintomis pieno ir jūros druskos dozėmis.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgs 11 , 18:05
Rolandas30
greitabite rašė: Aš pasirinkau, skatinimą patikrintomis pieno ir jūros druskos dozėmis.
Kažin, ar nepradės bitės pilti į korius kondensuotą pieną "rududu" ?

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgs 13 , 12:06
Belatrikse
greitabite rašė: Aš pasirinkau, skatinimą patikrintomis pieno ir jūros druskos dozėmis.
Labai įdomu, gal galima plačiau? pirmus metus taip skatinate?

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgs 13 , 12:13
greitabite
Labai įdomu, gal galima plačiau? pirmus metus taip skatinate?[/quote]

Taip avilys kvepia kondensuotu pienu. Jau aukščiau rašiau, kad ant tokio sirupo žiemojo 12 šeimų du metu siš eilės ir peržiemojo. Jis turi daugiau "pelenų" nei grynas cukrus, bet bičių tiesiojoje žarnoje vietos užteko. Toks maistas ne tik, kad nenualina, bet padidina baltimų kiekį bitės kūne. Tą iš tyrė Taranovas. Jis žiemai rekomenduoja gryną cukrų, o pavasariui su bičių duonele ir tik jos neturint su pienu. Su jūros druska irgi reikia labai atsargiai, miligramų tikslumu. Rašiau aukščiau.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgs 13 , 12:25
greitabite
PASkaičiau Kriščiūno patarimus dėl vagiliavimo. PAsirodo rudenį skatinamojo penėjimo sukeltas vagiliavimas yra veikiau taisyklė nei išimtis. Jis pataria penėti cukraus sirupu dideliėmis dozėmis, kad būtų išvengta vagiliavimo, kai rudenį pasibaigia medunesis. Nors, anot jo, cukrus nekvepia, bet "praliksmėjusios" bitės patraukia vagilių dėmesį ir prasidėjęs vagiliavimas sutrikdo perų auginimą. Taigi tikslų nepasieki, vargsti ir dar nuostolių sulauki. Pas mane vagiliauja, nors avilys kvepia pienu, kuris bičių nevilioja. Pritarčiau Bitininko žinynui, kad saktinti reikia iki rugpjūčio pabaigos, kol yra medunešis, nes mano pirmoji patirtis yra išprovokuotas vagiliavimas.

Vagiliavimą aptikau atsitiktinai. Atrodė, kad šeima paskatinta ir linksmai dirba, kol kilus įtarimui uždariau laką (avilys bedugnis, todėl oro užteko). Per penkias minutes susirinko pora tūkstančių bičių, kurios nakčiai pradingo. Vagiliavimą įtariau neįprastai: nebuvo besitąsančių bičių, o buvo vagilės ieškančios plyšių aplink avilį ir po juo. Pro laką vagilės lindo drąsiai ir be pasipriešinimo. Sumažinus laką nuo 3 cm iki 2 bičių, atsirado žuvusių bičių ... ždodžiu ir daugiau vagiliavimo įrodymų. Išvada viena skatinamasis penėjimas iki rugsėjo 15 yra rizikingas vagiliavimo provokavimu; patarčiau trumpinti iki rugpjūčio pabaigos.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgs 13 , 12:27
greitabite
Labai įdomu, gal galima plačiau? pirmus metus taip skatinate?[/quote]

Taranovo duomenimis iš pieno baltymų bitės organizmas įsisavina beveik tiek pat procentų, kaip ir iš bičių duonelės. tiap maitinau didelėmis dozėmis du metus, o skatinamosiomis dozėmis pirmus metus.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgs 13 , 12:33
Belatrikse
greitabite rašė: ant tokio sirupo žiemojo 12 šeimų du metu siš eilės ir peržiemojo.
Tos 12 šeimų - jūsų paties? mane domina grynai jūsų patirtis. Ar pavasarį matėsi kokių pranašumų prieš pieno negavusias šeimas: greitesnis vysytmasis, didesnis produktyvumas ir pan.?

Didelės dozės - tai kokios? Prašau smulkiau.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgs 13 , 16:16
greitabite
Tos 12 šeimų - jūsų paties? mane domina grynai jūsų patirtis. Ar pavasarį matėsi kokių pranašumų prieš pieno negavusias šeimas: greitesnis vysytmasis, didesnis produktyvumas ir pan.?

Didelės dozės - tai kokios? Prašau smulkiau.[/quote]

Sirupu su pienu žiemojimui šėriau tik bėgdamas nuo didesnės bėdos. Prieš dšimt metų savo bites gelbėjau nuo puvinio. Iš sukau medų. Atėmiau visus korius ir turėjau žimai sušerti 16 kg cukraus. Jiegu jis būtų grynas, tai bitėms būtų rizika peržiemoti. Taigi šėriau su 10 proc. pieno sirupu. Šiemet panaši situacija. Vėl pradedu bitininkauti ir įsigijęs anktyvą spiečių jį po 6 savaičių skėliau perpus. Vėl teturiu po 8 kg medaus šeimai ir turiu sušerti po 12 kg cukraus. Šiariant grynu cukrum bitėms būtų nusialinimas. Todėl šėriau su pienu ir jūros druska. Įpatingų pokyčių nepastebėjau. Taranovo tyrimai ir nerodo stebūklų: perų auginimas paspartėja 10-30 procentų ir tai tik tol, kol gamtoje bitės neranda žiedadulkių. KAs įrodyta, kad maitinant su pieno priedu, tai padidėja bitėje esančių baltymų kiekis: suprask jos tampa raumeningesnės dėl kokybiškesnio maisto. O sušėrus gryno sirupo baltymų bitėje sumažėja ir ji negali auginti perų.

Pirmarūšis sprendimas pagal Taranovą žiemojimui bitėms sušerti 4-6 kg cukraus gryno, o pavasariui palikti medų su bičių duonele. Aš esu priverstas bites šerti antrarūšiu sprendimu: keliolika kg su pienu, - nes neturiu pakankamai medaus ir žiedadulkių. PEr greitai formuoju bityną. Specialiai jokio ekonominio efketo iš to negauni. Bites geriausiai skatina medus ir bičių duonelė. Jeigu šito palieki 16 kg medaus ir 1 kg duonelės, bitėms minimumas bus užtikrintas. Taranovas nurodo, kad šeimos sparčiam vystymuisi medaus atsargų turi būti 30 kg iki didžiojo medunešio. Bitiniko žinynas nurodo, kad minimum 8 kg nuolatinių atsargų, kad nebadautų ir nemažintų perų auginimo.
Cukraus sirupas medaus atsargų pakeiti negali pagal Taranovą; bitės jaučia ir reaguoja.

Re: Šeimelių skatinamasis maitinimas

Parašytas: 2013 Rgs 13 , 16:51
Belatrikse
Ačiū. Jūsų patirtis išties įdomi. Tiek prieštaringų nuomonių dėl pieno, kad neva pieno baltymai visiškai svetimi bitėms, kad sirupas su pienu lengvai rūgsta, ir neaišku kokie procesai vyksta pačiame koryje.. Jei turėčiau galimybę nusipirkt švarios bičių duonelės ar bent jau žiedadulkių, nė nedvejodama pirkčiau ir minkyčiau kandi, o kad ir su sirupu maišyt (yr youtube rusų filmukai, kaip pavasariais duonelė sumaišoma su skiestu medumi ir supilstoma į korius). Ir turėtų bitės ne tik "nektaro" bet ir baltymų šaltinį.
Klausimas, ar tikrai žiemojančioms bitėms reikia angliavandenių sumišusių su baltymais, natūraliai jos medų ir duoną "sandėliuoja" atskirai.. :think: