UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

Alternatyvios bitininkavimo technologijos
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 23 , 11:29

Šitoje temoje bandysime paviešinti ir aptarti kitų šalių bitininkų naudojamas bičių priežiūros technologijas ir naudojamą inventorių.
Lietuvoje yra nemažai bitininkų, dirbančių ar dirbusių užsienio šalių bitynuose ir jie tikrai gali mums, forumo dalyviams, daug ko naudingo ir įdomaus papasakoti. Ypatingai vertingi komentarai yra tų bitininkų, kurie patys asmeniškai dirbo arba dar dirba užsienio bitynuose. Ekskursijos dalyviui visada yra parodoma gražioji "fasado" pusė, o betarpiškai dirbantis pamato ir visos veiklos užkulisius.
Vienas iš tokių yra Audrunas, kuris turi asmeniškos patirties iš Prancuzijos. Kaip pastebėjote, Jis savo pasakojimą pradėjo temoje "Aviliai". Kiek sugebėsiu, aš jo pasakojimą apie Prancūzijos bitininkų verslininkų bitininkavimo technologijas ir asmeniškus įspūdžius bandysiu perkelti čia, jei nesiseks, paprašysiu, kad pagelbėtų moderatoriai.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 23 , 13:08

Gerb. Audrūnai. :good: Kiek supratau, dirbai prancūzijos bityne. Gal turi vieną kitą nuotrauką su inventoriaus pavyzdžiais ir p. Jei nesunku, pasidalink sava prancūziška patirtimi. Parašyk komentarus apie šeimų dauginimą, gydymą, lizdų plėtimą, maitinimą ir t.t. Aprašyk bendrus įspudžius apie Prancūzijos bitininkystę, kas budinga, kokie skirtumai ir t.t.? :ok:
Girdėjau, kad viename iš Prancūzijos bitynų daugindami bičių šeimas skiria pusiau ir daugiau jomis nesirūpina. Šeimos dalyje kuri liko be motinos bitės išsiveda gelbėjimosį motiną ir šeimos kitais metais būna visai normalios. :think:
Būtų įdomu sužinoti daugiau. Prašau.
Audrūnas:
Galiu pakomentuot,kadangi maciau kaip reikia bitininkaut ir kaip nereikia.Zinoma,ta patirtis is esmes pritaikoma tik tose klimato salygose,pas mus tie metodai gali nesuveikt.Taciau kai kuriuos darbo metodus verta butu pritaikyt ir musu turtingoje medum salyje
I bitininkyste ziurint kaip ir i bet koki kita versla is grynai vertelgiskos puses,tenka perzengti daugybe susiformavusiu stereotipu.
Isidarbinau pagal ISIC programa kaip bitininkystes studentas,tikslas buvo ivertinti biciu produktu konkurencingumo veiksnius.Kaip vieni ar kiti darbo metodai itakoja produkto savikaina.Darbas 1000 biciu seimu bityne buvo pirma izanga i pazinti su pietu Prancuzijos bitininkyste.Dirbome trise,savininkas ir du padejejai.Trumpai apie bitininkavimo sistema:
Bites veisiamos skiriant atrinktas geriausias pagal produkcija seimas,aviliai 10 remu Dadano variacija apacioje lizdinis remas,tik jo aukstis 280 mm,o meduves remo aukstis 165 mm,ant avilio penetuves lentele kur su kreida po kiekvieno medunesio uzrasoma kiek meduviu nuimta(tolesnei atrankai).Aviliai po 4 sustatyti ant paleciu,kad butu galima dyzeliniu krautuvu lengvai pakrauti i sunkvezimi pervezimui.Biciu sezonas ilgas nuo kovo pradzios iki rugsejo pabaigos.Medunesiai:zieminiu rapsu,akaciju,liepu-kastainiu-gervuogiu-lipciaus,saulegrazu,virziu.Kad isnaudoti siuos medunesius biciu seima per sezona nukeliauja apie 1000 km,darbas labai intensyvus,bites labai piktos

Toks biciu seimu dauginimas zinoma yra pats paprasciausias,maziausiai laiko reikalaujantis,taciau yra keletas BET.Kada seimos atrenkamos ziurint tik i produktyvuma ir is esmes dauginasi tik tarpusavyje,(bitynai 50-120 seimu vienoj vietoj) tai dominuojanti siu vadinamu "l'abeille noire"(juodoji bite) savybe-piktumas turi savybe persiduot is kartos i karta.Bitininkas nori,kad salia tos vietos,kur kasmet isveza spieciukus vystymuisi ir motinu poravimuisi butu kokiu nors veisliniu biciu bitynas,kad jo bites taptu gyvybingesnes(F1 efektas).Dirbant tokia sistema,kada biciu motina apacioje ant 10 lizdiniu remu ir is virsaus ribojama Hanemano tvorele,labai svarbu,kad bites medu krautu "teisingai" t.y i meduves,o ne i lizda,kad neribotu peru,sios bites taip ir dirba.Uzsiimant tokio masto bitininkavimu laikas yra aukso vertes tad per ilga patirti susiformavo visu darbu technologijos,kuriu siukstu pazeisti,darbas,perpratus visa sistema tampa paprastas,nereikia daug galvot ir blaskytis,juolab,kad darbas reikalauja isskirtiniu fiziniu jegu.
Sekancia vasara ir dar kita teko "laime"pasipraktikuot didziausiame tuo metu Prancuzijos bityne "Saint Georges",kuris turejo 4000 seimu pradedant nuo Jura regiono,netoli Sveicarijos,baigiant netoli Atlanto vandenyno Pyrenees Atlantiques.Stai cia pamaciau kaip nereikia bitininkaut,tai mano manymu,ne maziau vertinga patirtis Kad aprasyciau tai prireiktu knygos,galiu nusakyt vienu zodziu-Tarybinis kolukis su visais panasumais ir "pranasumais,beje dabartiniu metu jau suzluges.Bet apie tai kita karta.
Paskutinį kartą redagavo TRANAS 2009 Kov 23 , 13:41, redaguota 1 kartą(us).
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 23 , 13:40

Aš tik norėdamas prakalbinti Audruną čia iškėliau eilę klausimų ir jaučiu kad Jis turi ir gali daug ką naudingo ir profesionalaus mums pasakyti, tik jaučiu nėra labai kalbus, tai aš pasistengsiu Jį paklausinėti. Yra du bitininkavimo būdai - mėgėjiškas ir profesionalus, kurie labai skiriasi. Audrūnas tikriausiai matydamas mūsų forumo dalyvių super mėgėjišką lygį nenori mums maišyti, nes galį būti nesuprastas ir sukritikuotas. Aš irgi stengiuosi labai nesikišti į karštas pradedančiųjų diskusijas, o daugiausia komentuoju ir rašau tik savo kampe. Nesinori trukdyti pradedantiesiems patirti atradimo džiaugsmo.
Išklausykime Audrūną ir kiekvienas pagal savo mąstymo lygį ir bitininkavimo būdą nuspręskime, kas mums priimtina, o kas ne, gerai :good:
Bitininkauti su 10 šeimų ir bitininkauti su 1000 yra didžiuliai skirtumai. Prisimenu, kaip nepatiko Renykai kai pasakiau, kad naikinu pasenusias šeimas? Bitininkaujantiems šiaurėje, taip daryti yra normalus technologinis procesas - pavasari nusiperka paketus su bitėmis,o rudenų atėmę medų užmigdo ir sunaikina.
Profui malonumas yra pelnas, o mėgėjui, pats procesas ir dar apipintas įvairiais prietarais ir papročiais.

Audrūnas:
Matot,yra tokia zmoniu rusis ar "veisle",kuriems atradus geras vezes gyvenime palaipsniui nuo to savo isskirtinumo apima toks visiems gerai zinomas psichologinis sutrikimas-Didybes manija,kuri kartu su turimais pinigais sudaro sprogstamaji misini ju galvose.Jis daznai isvirsta i sveiku protu nesuvokiamus darinius.kaip kad minetu atveju-4000 biciu seimu tai tik teoriskai galima suvaldyt tokia banda su ja priziurinciais kumeciais,realiai tai sizifo darbas.O noras savininku vienas-buti didziausiais,gigantomanija-dar vienas didybes palydovas.Galiu pasakyt,ta firma prarado milziniskas lesas,apsijuoke tarpe kitu bitininku,gerai praplatino amerikini puvini,na ir galu gale viska issipardave.
Atsakau biciuliui Tranui ir kitiems kam idomu.Ten bitininkavimo technologiju gal maziau nei pas mus,nors salis daug kartu didesne,siaurineje salies dalyje daugiau dirbama su 12 remu Dadano aviliais,pietuose su 10 remu Dadano ir langstroto aviliais,sakydamas Dadano turiu galvoje apacioje lizdo remai ant ju Hanemano tvorele arba be jos ir virsuje meduves pagal poreiki,daugiau kaip 5 nesu mates.Avilio dugne,per viduri,per visa plota yra ventiliacinis plysys,apie 15 cm plocio,uzkaltas tinklu,jis neuzsidaro ne ziema,ne vasara.Bites vezant vieni bitininkai ant laku uzdeda spec tinkla,kuris leidzia daliai biciu iseit is avilio ant sienos po tinklu,kiti veza neuzdarytas,kol variklis sunkvezimio veikia tol bites neskrenda,taciau buna labai blogai jei nutinka kazkas netiketo,tada tenka kurt dumine ir kaip isprotejus lakstyti apie 200 biciu seimu sukrautu ant sunkvezimio ir priekabos,taciau cia neva privalumas,nes sutaupoma laiko ir nepamirstama atidaryt laku,kas dirbant su samdiniais labai daznas reiskinys.Biciu lizdai nepleciami ir nesiaurinami,kaip stovi tie 10 remu lizde su pajuodusiais remais taip ir lieka kartais po kelis sezonus,manau ten tos bites juos issigrauzia,as apskaiciavau,kad vidutiniskai per sezona seimoje pasikeicia tik 1.3 lizdinio korio.Daugiau koriu atsinaujina tose seimose kur skiriamos pusiau ir iki sezono galo papidomos naujais koriais,tokie koriai kur Lietuvoj butu brokuojami ten juodi kaip anglis dedami i lizda ir sekmingai tarnauja toliau.Bites ziemai maitinama taip pat skirtingai,protingesni bitininkai per paskutini saulegrazu medunesi jei nesiruosia vezt i virzius,stengiasi paskutine meduve nedet jei yra itarimas,kad jos nereikes,tada daug prisinesa i lizda ir nereikia labai daug primaitint,ten ziemos trumpos,medus mazai kristalizuojasi nors is kryzmaziedziu augalu.
Sirupo yra ivairiu rusiu ji po bitynus isvezioja tokia cisterna su dozatorium,aviliu stogus pradarai ir ispilstai su slanga po penetuves,po to pakilnoji,ant svorio nustatai kuriam dar truksta pazymi kreida ir sekanciu kart dar ipili,penetuves talpa 10 litru.Pavasari maitina kandi tesla kaip ir maciau Trano nuotraukoje.Daznai pamaitint tenka ir vasara,ypac geguzes pradzioje kada uzeina lietingi orai.Del ligu tai varoze gydo Apivaru Apistanu,anksciau taupydami gydydavo Clartanu,skirtu medeliams purksti nuo erkiu,veiklioji medziagaTaufliuvalinatas 24%,ji skiedzia ir mirko popieriu po to deda ant lizdo.Aplamai ne taip senai budavo labai didele problema realizuot medu,vos pavykdavo kam ibrukti po 3-4 lt/kg.Dabar gauna urmu tiek pat euru.Veliau parasysiu atsakymus i kitus klausimus.
Kartais gyvenime stipresne pozicija turi tas,kuris baige daug mokslu,negu tas,kuris turi daug praktikos.Butent tokia buvo to nelaimingo bityno Atlanto Pirenu kalnu papedeje kurimosi pradzia,direktoriumi buvo paskirtas zmogus,kuris apie bites buvo skaites knygose,turejo agronomo issilavinima ir patirties sodininkystes versle,zmogus nusprende,kad reiketu igyt ir bitininkystes patirties.Kaip tare taip padare:gaves valdzia emesi veikti:vietoj to,kad butu nupirkes biciu seimu is gausiu Prancuzijos augintoju,jis uzsake pradziai kelis simtus biciu paketu is Australijos,jau po pirmos ziemos didesne puse biciu buvo zuve,o kitos nusilpe,apsividuriave ir vasara pasimate gausus amerikinio puvinio pozymiai.Bet,vietoj to,kad butu jas sunaikine su visu inventorium,jie jas gelbejo,gyde tetraciklinu tokiu budu toliau jau plesdamiesi su Kaukazo motinelemis(garsaus augintojo Prancuzijoje Fert) isplatino puvinio sporas po visa inventoriu.Kiek man paciam ten teko 2 sezonus dirbt,tai beveik kasdien rasdavom po keleta seimu su kiaurais perais,tada ta avili pasikrauni i sunkvezimi,irankius ir rankas nusiplauni Javel(priemone dezinfekcijai) ir gale dienos tas aviliukas nuvezamas i skyriu-ligonine,kur nuolat "reziduodavo"iki 100 puviniu serganciu seimu.Pirmais metais gydeme tetraciklinu,taciau liga nuolat atsinaujindavo,sekanciais metais gydeme biologiniu metodu,taciau motineliu nekeisdavom del laiko trukumo,sis metodas daug geresnis,bites pervaromos ant dirbtiniu ploksteliu,o seni koriai utilizuojami.Kadangi mes buvom 7 darbininkai ant 2500 biciu tai reikejo tikrai patyrusio brigadininko,kuris sugebetu koordinuoti darbus,kasdien paskirstyti,toki zmogu rado ir visas bitynas dar tuos metus laikesi tik deka jo.Jei butu vadovaujama direktoriaus,tai kaip patys suprantate,po pirmos ziemos viskas butu ir pasibaige.
Siaip jau su puviniu kituose bitynuose niekas nezaidzia ir negydo,tai yra pripazistama stichine nelaime ir avilys su bitemis eina i lauza uz tai,kad apskaiciuota jog galimas ligos isplitimas yra didesnis nuostolis nei to vieneto sunaikinimas.
Tame bityne be medaus buvo renkamos ir ziedadulkes,trys bityno skyriai,mazdau 150 seimu turejo ziedadulkiu rinktuvus,kurie budavo nuimami tik zydint akacijoms,kadangi ju ziedadulkes neskanios.Tos seimos medaus pririnkdavo labai mazai,kadangi ju neveziodavo,gausiausias ziedadulkiu derlius budavo gaunamas is Kastainiu(Castanea sativa),ju vaisiai Prancuzijoje valgomi kaip garnyras prie ivairiu patiekalu.Pikio ten niekas nerinkdavo,nors jo Kaukazo bites prilipdydavo kaip teslos,per diena galejai prisigramdyt to pikio-balzamo po kelis kg,bet is mano pasiulymu ten tik juokesi.Darbas su kaukazo bitemis turejo sava specifika,kadangi motinos labai vidutiniskai deslios,tai Hanemano tvoreliu nenaudojo,kas sukele dar viena astria problema:kadangi atsirado peru meduvese,o salia peru ir duoneles tai pasidare neimanoma saugoti meduviu su koriais atviroj patalpoj kaip iprasta,jas masikai pradejo atakuot vasko kandys.Zodziu visu situ problemu kamuolys tiek susivijo,kad dirbantys ten zmones tik peciais guzciojo isgirde vis naujus ir vis labiau stulbinancius direktoriaus sprendimus,kol patys pradejo pamazu krikt kaip "Grigo bites"
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 23 , 13:47

Labai įdomu Audrunai. Parašyk šiek tiek apie lizdų plėtimą ir šeimų dauginimą. Ar teko pasidomauti, kaip bitininkauja mėgėjai?
Tokių atvejų, kai mėgėjas užsimano padaryti iš bičių didelį verslą ir prisiperka arba prisidaugina daug šeimų yra buvę ir Lietuvoje, žinau bent tys atvejus. Galutinis rezultatas taip pat buvo -BANKROTAS. Kada bitininkauji su penkiomis šeimomis ir visos šeimos žūna - netragedija, bet kai įnvestuoji stambiai ir gaunasi pšššš....- tragedija. "TOKS GYVENIMAS", kaip sako Prancūzai. Už savo veiksmus kiekvienas atsakome sava galva.
Labai gerai, kad užtenka sveiko proto pasimokyti iš svetimų klaidų, bet dažnai esame linkę pervertinti savo žinias ir sugebėjimus ir dėl to pasekmės būna liūdnos.
Tavo Prancūziška patirtis visu pirma yra labai naudinga Tau pačiam, o už nesavanaudišką pasidalijimą ja su forumo dalyviais sakome Tau labai AČIU.
Audrūnas:
Galiu pasakyt,kad sis verslas yra idomus tuo,kad ne vienais metais nebuna kaip praeitais.Tai arba medunesiai skiriasi,ju intensyvumas,orai,kitos aplinkybes.Tai tas darbas tampa savotiskas zaidimas,kaip cia aiskiau perduot ta minti?Na tu budamas bitininkas turi jaustis lyg armijos generolas su savo pulkais,strateguot,o paskui jau pagal situacija kasdien veikt.Streso sitam darbe-kare tikrai daug.Versline bitininkyste,mano galva musu salyje vystysis priklausomai nuo situacijos su rapsu isplitimu ir ju nektaro skyrimu.Nesenai skaiciau,kad Meksikos mokslininkai nustate,jo genetiskai modifikuotuose rapsuose randamas toksinas,kurio paragave bites neberanda nektaro pagal kvapa.Ziedai pilni nektaro,bites cia pat,bet jos i ziedus nebelekia,jei sitie dalykai isplis tai bitininkams profesionalams bus sakes.
Seimu dauginimas buvo pagrindinis mano darbas,kadangi ju tekdavo per sezona padaryt apie (500 700),nes per ziema ir sezono metu prarandama vidutiniskai 20-25 % seimu.Motineles auginom ir patys ir pirkom tiek vaisingas tiek nevaisingas,viena ziema Lietuvoje jiems pagaminau 200 mediniu spietiniu skirtu toms seimelems.Zieminiu rapsu zydejimo laikotarpiu is biciu seimos,nukelus meduves isimama 3 lizdiniai koriai su dengtais perais ir vienas dirbtinis,vienas pasiutas korys, ,salia statoma ta spietine,ant jos dedama tokia spietine su hanemano tvoreles ir bites kosiamos per ja i spietine,kurioje jau buna sudeti koriaii is kito avilio.Gaunasi toks konvejeris,problema,kad kosiant jei daug nektaro,bites suslampa ir nesikosia i tuscia vieta likusia gimtam avilyje sudedami dirbtiniai koriai isimti is spietines. Uzpildzius atsiveztas spietines jos isvezamos i poravimosi skyriu ir ten atidaromos kita ryta bei duodamos motinos narveliuose arba lopseliai.Tai cia jei norima taikiu biciu,veisliniu.Jei dirbti teisingai tai dirbti mano anksciau aprasytu budu,kada skiriama gera seima per pus ir neieskoma ne motinu leidziama uzsiaugint pacioms.Na bet cia reikia turet galvoje,kad ten nera nei arkliu nei karviu laukuose kaip kad pas mus tai biciu piktumas nepridaro nuostoliu del gyvuliu kritimo.Pas mus su tokiom bitem ilgai nepribitininkautum.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 23 , 14:15

Gerb. Audrunai kur studijuoji? Tavo tur but diplominio darbo tema yra pati PAMATINĖ bitininkystėje. Būtent kaip tik čia, kai pradedame skaičiuoti produkcijos savikaina ir "sukrižiuoja ietis" miegėjas su profesionalu. Mėgėjas yra tol mandras kol pats pardavinėja savo produkcija turguose, neskaičiuoja pats savo darbo ir turi kitą pragyvenymo šaltinį. Bitininkas -verslininkas, norėdamas normaliai vien iš bičių gyventi, privalo gaminti daug ir pigios produkcijos ir kad gautą produkciją parduodamas pasaulinėmis supirkimo kainomis gautų pelno yra priverstas atsisakyti daug visokių mėgėjiškų bičių priežiūros darbų. Todėl jau senai kartoju ir dar kartą pasikartosiu, kad profas yra ne tas kuris prižiūri šimtus šeimų, bet tas kurio gaminamos produkcijos savikaina yra nors vienu litu žemesnė už pasaulines supirkimo kainas. Bitininkų, kurių rapsinio medaus savikaina tik trys litai, gaunama šešių litų kaina už vieną kg. medaus yra visai gera. Galutiniame rezultate ne bitininko pasirinkimas apsprendžią vieną ar kitą bičių priežiūros būdą, bet ekonominis butinumas. Dilema - išgyventi ar bankrutuoti yra negailestinga ir dažnai diktuoja bitininkui savas sąlygas. Moralizuoti galime daug, bet relybė, kaip ir pati gamta yra kartais labai žiauri ir neretai tenka su tuo susitaikyti.
Audrunai, parašyk, kokias išvadas žadi pateikti savo ISIC programos ataskaitoje ir kaip pats, kaip žmogus, vertini profesionalų bitininkavimą. Aš manau, kad įmanoma bitininkauti profesionaliai ir nenusižengiant nei moralei nei gamtai. Kokia Tavo nuomonė?
Audrūnas:
Išsilavinimo skiltyje esu pazymejes,kad mano profesija naujoviska 2004 metu Kauno kolegijoje baigiau tokia programa,zemes ukio komercija su bitininkystes specializa.Be to esu baiges Vilniaus pedagoginio universiteto 2 kursus geografija-kuno kultura,tai turiu siek tiek mokytojo savybiu,nors nelabai megstu kitu mokyti,jei matau,kad zmones uz mane protingesni Esu dirbes 3 metus Wilaroje aviliu meistru.Mano bitininkystes studiju diplominis darbas buvo "biciu produktu konkurencingumo veiksniu ivertinimas",kas nori visiems duodu paskaityt,dar turiu kasete su vaizdo irasu is pirmo sezono Prancuzijoje,dabar ji yra pas musu forumo moderatoriu Deivyda,jei kas nores susitarkit su juo galesit perziuret jei idomu.Mano paskaiciavimais,kuriuos dariau tame darbe,viename profesionaliame bityne is suvalkijos medaus savikaina galetu but apie 2 lt/kg,cia yra keletas niuansu del kuriu ta savikaina yra subjektyvus dalykas,mat pagal visas taisykles reikia itraukti savo uzdarbi,o kaip nustatyt cia jau kiekvieno reikalas,gali imt salies vidurki ar seimo nario alga,neapsisriksi,gali uzdirbt ir daugiau,tai yra imanoma.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 23 , 14:26

Lietuvos sąlygomis, kur apie 95 procentus visų bitininkų yra mėgėjai, propaguoti bitininkavimo technologija pagal kuria galima pasiekti 2Lt. savikainą yra l. aukštas rodiklis. Būtų labai įdomu jei trumpai išdėstytai, kaip Tavo manymų tai būtų galima pasiekti, kokių mėgėjiškų bičių priežiūros darbų reiktų atsisakyti. Manau, kad Lituvoje bitininko darbą reiktų vertinti penkiais vidutiniais darbo užmokesčiais.
Jei gali, glaustai trumpai pavardink, kokius būtiniausius darbus bitininkas turėtų atlikti, kad pasiekti 2-3Lt. medaus savikaina ir ko reiktų atsisakyti iš dabar įprastų darbų?
Suprantu, kad daugumai mėgėjų profesionali technologija yra nepriimtina, bet kada iš rapsų lauko su mėgėjiškomis technologijomis paimama tik dešimtoji dalis rapsų išskiriamo nektaro, irgi apsileidimas. Visiems neitiksi, tuo labiau mėgėjams, kurių kiekvienas mano, kad jų naudojama technologija yra pati geriausia, o medus nepakartojamas ir vertas nemažiau 20Lt. už kg. ir dar neskaičiuojant savo darbo.
Audrūnas:
Atsakau:lygindamas Lietuvos ir Prancuzijos bitininku islaidu struktura pamaciau,kad biciu veziojimas biciu produktu savikainoje sudaro milziniska dali.Tad pries uzsiimant siuo verslu reikia gerai pamastyti,jei arti rezidencijos nera medinguju augalu ir numanomai greitu laiku nebus,tai gal but geriau uzsiimt kazkuo kitu.Visa kita ka as esu mates ir girdejes tikriausiai daug kam zinoma.Lietuvoje dar nera itin dideliu zydinciu augalu masyvu,na turiu galvoje kad negalima vienoje vietoje laikyti 50-100 biciu seimu ir tiketis is ju gauti daug produkcijos.Todel smulkiu bitynu prieziura is esmes negali buti labai pelninga,gaistamas laikas privaziavimui ir kitiems darbams.Todel pelninga veikla butu tik tose salies vietose,kur yra dideli zieminiu ir vasariniu rapsu plotai,gera derlinga zeme,bites mazai veziojamos,bites ikurtos bitidese,kas labai padidina ju atsparuma ilgaamziskuma,nes apsauga nuo tiesioginio atmosferos poveikio tiek ziema tiek vasara leidzia labai daug sutaupyti maisto,be to atkrenta pakrovimas pervezant,taupomas laikas.Aviliai turetu buti is vienodu korpusu,seimai augant ir mazejant pleciama tik istisais korpusais,avilyje vasara turi buti labai geras vedinimas,kad kuo maziau biciu atitrauktu nuo nektaro isgarinimo darbo,tas pasiekiama papildomu laku pagalba ir dugno ventiliacija.
Stengtis bitininkauti taip,kad bites galetu maksimaliai isnaudoti ankstyva geguzes-birzelio men medunesi,nes tuo metu gamtoje isskiriama apie puse viso per sezona isskiriamo nektaro.Tam reikia kad seimos butu stiprios is po ziemos,rudeni sujungiant jas po dvi i viena.Medaus issukimo technologija cia jau atskira tema,jei sutiktu zmones,kurie turi isigije modernia iranga gal but ir nupasakociau cia kaip jie daro,kol kas susilaikysiu.Jei kas nori,gali paziuret mano kasetese apie prancuzu darba,jau yra ir Lietuvoje panasiu irengimu.Tai tik dalis teoriniu pamastymu,realiai praktikoje kiekvienas susikuria sistema pagal savo turimas zinias,inventoriu,gamtos salygas,produkcijos realizavimo galimybes.Daugelis rimtai dirbanciu bitininku yra mazai kalbus individualistai,del to iki siol dar mazai kas organizuoja lauko dienas kaip kad kitose zemes ukio srityse.Tas labai padetu tobulinti bitininkystes kokybe musu salyje.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 23 , 14:32

Gerbiami forumo dalyviai, dabar visus klausimus Audrūnui, o taip pat ir komentarus apie tai ką manote apie profų bitininkavimo technologijas, rašykite šioje temoje.

kice 23 Kov 2009, 11:32
Sita informacija labai aktuali profesionalams bitininkams, tiems, kurie gyvena is biciu..
As, kaip megeja, orentuojuosi i ne rapsu medu.. I visa kitoki, bet ne rapsu.. Todel to medaus tonomis ir neisgausi, todel jo kaina ir sukasi apie 10-12 Lt uz kg.. Todel ir rinka Lietuvoje jam yra, nes nemegsta lietuvaiciai rapsu medaus.. o galetu paskaityti apie gerasias rapsu medaus savybes, apie sito medaus nealergiskuma
Nors zinau, kad neiperkamos megejui tos technologijos, bet labai idomu :D Gal butu galima ta kompakta patalpinti i koki serveri, kad norintys galetu parsisiusti? I koki hdd.takas ar i kokius torrentus?
Audrunas
BIČIULIS
BIČIULIS
Pranešimai: 922
Užsiregistravo: 2008 Bir 15 , 09:26

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 23 , 22:27

Del tos kasetes perziuros tai jau daug kas yra mates,jau nepamenu nuo kada ji per rankas eina.Deivydas zadejo perrasyt i diskeli,gal butu galima kazkaip ji perduot norintiems,nes kasetiniu videogrotuvu jau mazai kas beturi.Siulau paziuret trumpa filmuka apie vieno suvalkijos bitininko medaus sukimo iranga,koriu atakiavimo stakles Thomas gamybos(Prancuzija),centrifuga Cowen firmos(JAV),stai nuoroda.
Audrunas
BIČIULIS
BIČIULIS
Pranešimai: 922
Užsiregistravo: 2008 Bir 15 , 09:26

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 24 , 09:58

Perskaites biciulio Trano pasvarstymus apie jo biciu prieziuros technologija,prisiminiau,kad pvz siaures ir siaures rytu Prancuzijoje taip pat yra placiai naudojamas VOIRNOT avilys,atlikus bandymus nustatyta,kad bites geriau ziemoja siuose is kubo formos aukstu 10 remu,33x33 cm sudedamuose aviliuose.Nors tiesa sakant as pats nemaciau tik skaiciau,beje ir matmenys ivairiuose saltiniuose skiriasi.Faktas tas,kad saltesniuose krastuose ziemos ilgesnes,maisto bites ziema vartoja daugiau tad ir vietos maistui virs biciu kamuolio turi buti daugiau.Pvz pietu Prancuzijoje laikant Bukfast veisles bites standartiniuose Dadano aviliuose joms ziemai paliekama pilna meduve maisto virs lizdiniu koriu.
Bitininkai Prancuzijoje,kurie dar neatsisveikino su protu priziuri po 200-1000 biciu seimu,mazesni bitynai dazniausiai Bukfast veisles biciu,Karnikos mazai populiarios.Medu realizuoja per smulkesnes parduotuves,turgeliuose.Medu backose superka,priklausomai nuo metu 1.5-3.8 eur/kg.Uz medu,parduodami per tarpininkus,mazose parduotuvelese gauna apie 4-5 eurus uz kg.Jei realizuoja tiesiogiai is ranku i rankas kaina bus didesne 7-8 eurai/kg.Atveztinio medaus is kitu saliu dideliuose prekybos centruose Carefour,Auchan kaina svyruoja pradedant 2 eur/kg,baigiant 12 eur/kg,priklausomai nuo salies ir rusies.Beje PVM zemes ukio produktams yra lengvatinis 5.5 %.Iki istojimo i ES Ispanija sudare didziausia konkurencija tiek bitininkams,tiek kitu saku ukininkams,taciau atsiradus didelems medaus supirkimo imonems situacija kainu srityje tapo lengviau prognozuojama ir kontroliuojama.
arturelis
Patyręs narys
Aviliai: dadaniniai, 10r daugiaaukščiai
Bitininkavimo stažas: 15
Pranešimai: 306
Užsiregistravo: 2008 Geg 15 , 17:46

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 24 , 19:44

o kas, Audrūnai, turi tokia įranga ten suvalkijoje, koks bitininkas? įsivaizduoju ta įranga nemažai kainuoja
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius: 1
Bitininkavimo stažas: 50
Bičių rasė: Karnika
Pranešimai: 2986
Užsiregistravo: 2008 Gru 18 , 15:42

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 24 , 19:52

Jei galima, norėčiau išgirsti dar keletą pastebėjimų iš Prancūzijos bitininkystės pasaulio.
Ar teko matyti bitininkaujant gulsčiuose aviliuose? Jei taip , ar tik pas mėgėjus , ar ir stambesni bitininkai tokį inventorių praktikuoja?
Jei pastebėjei, aš čia propaguoju bitininkavimą be motinos atskirimo Hanemano tvorele. Pastebėjau, Tu viename pasakojime įvardijai tokio bitininkavimo trūkumus. Aš su jais sutinku, stambesniose bitynose tai tikrai taip būna, bet čia daugiausiai mėgėjai ir bitininkaujant tik su 30-50 avilių tų trūkumų galima puikiai išvengti. Aišku, aš pensininkas, turiu laiko ir galiu visada pačiu laiku uždėti meduves medui pilti ir išvengti tų duonelės ar perų patekimo į medaus korius, be to ir koriai pas mane netinkami perams dėti. Kitiems bitininkams mano metodas gal but ir sunkiau įgyvendinamas.
Ar pats kuri savo bityną? Koios technologijos ir inventoriaus žadi prisilaikyti? Ar jauti jau pasiruošęs suvaldyti tokį bityną, kad užtektų pajamų šeimai išlaikyti?
arturelis
Patyręs narys
Aviliai: dadaniniai, 10r daugiaaukščiai
Bitininkavimo stažas: 15
Pranešimai: 306
Užsiregistravo: 2008 Geg 15 , 17:46

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 24 , 20:01

man ir viskas kuo daugiau papasakok,Audrūnai, apie tū prancūzų bitininkavimą? o kiek tie prancuzai paima medaus iš avilio per sezona?
Vartotojo avataras
Med
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai: Dugiaauksciai
Bičių šeimų skaičius: 250
Bitininkavimo stažas: 20
Pranešimai: 1456
Užsiregistravo: 2009 Sau 17 , 19:26

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 25 , 20:27

Pagrindinis stabdis pas mus, kuriant dideli bityna, yra tai, kad niekur negali palikt aviliu be prieziuros. Bitide tai sunkiau vagiamas dalykas, ir tai buna, kad sudegina. Aviliai ir is kiemo kai kam dingsta, o cia jei lauke :dontknow: .Nebent turint koki 500 seimu bityna, vienas desetkas pavogtu aviliu ne taip jausis.
arturelis
Patyręs narys
Aviliai: dadaniniai, 10r daugiaaukščiai
Bitininkavimo stažas: 15
Pranešimai: 306
Užsiregistravo: 2008 Geg 15 , 17:46

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 25 , 20:32

med, o kur tu tiek sudėtum, beje žiaurus pinigai tokį bityną įkurti. kiek viskas kainuotų. kruvini pinigai
Vartotojo avataras
kice
Patyręs narys
Aviliai: dadanai, daugiaukščiai 10-rėmiai
Bičių šeimų skaičius: 30
Bitininkavimo stažas: 15
Bičių rasė: Carnica, buckfast
Pranešimai: 3593
Užsiregistravo: 2008 Geg 05 , 12:15

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 25 , 22:48

Med rašė:Pagrindinis stabdis pas mus, kuriant dideli bityna, yra tai, kad niekur negali palikt aviliu be prieziuros. Bitide tai sunkiau vagiamas dalykas, ir tai buna, kad sudegina. Aviliai ir is kiemo kai kam dingsta, o cia jei lauke :dontknow: .Nebent turint koki 500 seimu bityna, vienas desetkas pavogtu aviliu ne taip jausis.
yra daug vieniemiu, sodybu pamiskese.. ten zmogeliukai seni gyvena.. Va pas toki uzsuki, ir pasiulai bendradarbiauti - jis tavo bites priima i soda, tu jam kibira medaus uz tai duodi.. Dazniausiai tai pagyvene zmones buna, bitininkus gerbia, tai is 3 pakalbintu 2 tikrai sutiks priimti pas save :)
Katėms žiurkių nuomonė nerūpi..
arturelis
Patyręs narys
Aviliai: dadaniniai, 10r daugiaaukščiai
Bitininkavimo stažas: 15
Pranešimai: 306
Užsiregistravo: 2008 Geg 15 , 17:46

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 26 , 05:30

Toki bityną laikant,kice, ne pamiškių bitėm reikia, o didžiulių laukų rapsų
Vartotojo avataras
kice
Patyręs narys
Aviliai: dadanai, daugiaukščiai 10-rėmiai
Bičių šeimų skaičius: 30
Bitininkavimo stažas: 15
Bičių rasė: Carnica, buckfast
Pranešimai: 3593
Užsiregistravo: 2008 Geg 05 , 12:15

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 26 , 08:28

Buvo straipsnio nuoroda apie toki didziuli bityna.. Maciene kur laiko - pasieskok ir pasiskaityk..
Turguj atsistojes ar namie su rapsu medumi - figa parduodi.. Gali tik po 6 lt uzmu parduot.. Ne visi orientuojasi i rapsa..
Katėms žiurkių nuomonė nerūpi..
Audrunas
BIČIULIS
BIČIULIS
Pranešimai: 922
Užsiregistravo: 2008 Bir 15 , 09:26

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 26 , 14:33

Nu va rasiau rasiau puse valandos ir dingo viskas,et :(
Audrunas
BIČIULIS
BIČIULIS
Pranešimai: 922
Užsiregistravo: 2008 Bir 15 , 09:26

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 26 , 19:14

Gulstiniuose aviliuose,kuriuose buvo spec.diafragma su nedidele skyle,uzkalta hanemano tvorele,auginom motineles.Is kaukazo parsisiuntem pilkuju Kaukazo veisles motineliu ir is ju paeme viksrelius perkeldavom i plastikinius lopselius bei tuose gulstiniuose aviliuose atskyre motina i mazesni skyriu uz diafragmos,didziajame augindavom motinas bitynui.kadangi Prancuzijoje nevaisinga motina kainuoja 10-12 eur/vnt,apvaisinta 18-25 eur/vnt,tai tokiam dideliam bitynui nupirkt neapsimoka.Kaukazo bites ramios,nespietlios,bet tai bene vininteles ju naudingos savybes.Pavasarinio medaus nenesa,nes buna silpnos,lizde peru i rudeni kartais lieka vos per delna,viska uzpila medum,labai nusilpsta ziemai,daug ziema ismirsta,pavasari viduriuoja.Per sezona vidutiniskai tenykstem pietu Prancuzijos salygom surenka 25-35 kg medaus bc.seimai.Tai gana menkas rezultatas turint galvoj,kad bites nuolat veziojamos.
arturelis
Patyręs narys
Aviliai: dadaniniai, 10r daugiaaukščiai
Bitininkavimo stažas: 15
Pranešimai: 306
Užsiregistravo: 2008 Geg 15 , 17:46

Re: UŽSIENIETIŠKOS TECHNOLOGIJOS

2009 Kov 26 , 21:56

O tu galvoji kice turėdamas 500 bičių šeimų kad ir nevešdamas prie rapsų tarkim, parduosi tokį kiekį turguje? paskaičiuok pati, jei tarkim išimi iš šeimos po 30kg per sezona, gausi 15 tonų medaus? manai tokį kiekį parduotį turguje įmanoma?

Grįžti į

Reklamos plotas