Puslapis 13

Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2012 Bir 30 , 23:36
Sergijus
Bičiuliai,visi susiduriame su šia situacija,kai bitės mamulę pakeičia "tyliai" ir be spietimo,o kaip ir kodėl vyksta toks procesas - mažai žinoma.Gerbiamieji Grossmeisteriai,pasidalinkite savo pastebėjimais ir išvadomis kaip,kodėl,kada ir kokiu būdu,vyksta "tylusis" keitimas.Kaip atpažinti "tyliojo" keitimo lopšelius,į ką reikia atkreipti dėmesį,kai bitės "nusprendžia" pakeisti mamulę...

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2012 Lie 01 , 07:15
zenonasvez
TRANAS 29 Gru 2008, 16:21

Antanui. Aš NEPASTEBĖJAU, kad ventiliacinis aukštas skatintu bites keisti motiną "tyluoju" būdu. Žinau , kol kas ,tik vieną atveją, kada bitės tai daro - kada keičia nekokybišką gelbėjimosi ar šiaip dėl kitų priežąsčių nevisavertę motiną. Tokiu būdu pakeistos motinos yra labai geros ir aš dažnai žinodamas tą jų viešą paslaptį dirbtinai išprovokuojų biteles, kad jos pasikeistų pačios "tyliuoju" būdu į geresnę. Kaip tą jų paslaptį sužinojau, esu aprašęs "Lietuvos bitininke" ir "Bitutės ratuotos" skyrelyje.
Bitininkaujant daug kartų teko pastebėti, kad kai kuriuos šeimos keičiasi motinas "tyluoju" būdu. Visą laiką buvo neaišku kodėl? Saugodavau tokias šeimas kaip didžiulę vertybę ir bandžiau iš jų dauginti net šeimas, bet kažko apčiopiamo apie ką viešai išdrįsčiau kalbėti, neatradau. Vienai tokiai STEBIMAI šeimai motinos nekeičiau dvyliką metų. Ji pati tai darydavo tiksliai kas antrų metų rugpiųčio mėnesyje, kol vieną kartą imdamas medų iš lizdo( tada dar bitininkavau kolūkiniuose šešiolikarėmiuose) pamačiau, kad tryliktais metais mano "aukso fondas" išspietė. Kadangi keisdamos motiną "tyliuoju " būdu bitelės dažnai užaugina dvi ir kartais net trys jaunasiąs kanditates, tai bandydavau sudaryti naujas šeimas su "kanditatėmis", bet tokių šeimų bitės tik apie trečdalis toliau pratęsdavo panašų motinų keitimosi. Laukiami rezultatai buvo tokie menki, kad sukomplektuoti visą šimto šeimų bityną su tokias savybęs turinčiomis bičių šeimomis taip ir nepavyko. Bet kartą (atsitiktinumo dėka) įvyko ekspermentas iš kurio pasimokiau, kaip reikia bites "priversti" tai daryti. Dabar dažnai tuo "papiktnaudžiauju", bet čia galutinį žodį turėtų tarti mokslas, bet deja nei lėšų nei pačių tikrų mokslininkų šiuo metu Lietuvos bitininkystėje kaip ir nesimatyti. Ekspermentuokime "moksliškai" patys.
Trans
TRANAS

O atpazinimas paprastas, salia pasiutu ir uzdarytu lopseliu naujai motinelei, senoji motinele ir toliau deda kiausinelius.

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2012 Lie 03 , 00:47
Sergijus
Ar daugiau nuomonių nebus? :think:

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2012 Lie 03 , 18:20
Romas3
Sergijus rašė:Ar daugiau nuomonių nebus? :think:
Pastebėjau, ir apie tai jau rašyta forume, kad tyliajam keitimui lopšelį ir tūtelę , paprastai siuvama korio vidūryje. Bet ne taip kaip gelbėjimosi - ant esamo vikšrelio, o korio zonoje apvalytoje aplink lopšelį, pagraužiant korio akeles. Tutelė kibo praktiškai vertikaliai - ne taip kaip gelbėjimosi. Taip pat dažniausiai lizdo pakraštyje.
Jau esu rašęs, kad stebėjau tik ką pradėjus dėti kiaušinėlius jaunai motinėlei, pačiame pirmame koryje su kiaušinėliais minėtų būdu uždėtą lopšelį tyliajam keitimui ir jame kiaušinėlį.Ir kiaušinėliai buvo sudėti tvarkingai vienas prie kito be praleidimų. Tuomet nesupratau ko jos kvailioja- išlaužiau tūtelę.Po savaitės peržiūrėdamas šeimelę, pastebėjau, kad jauna motinėlė neturi vienos užpakalinės kojelės. Dabar jau neprisimenu kuo visą tai baigėsi.
Šiemet irgi viena šeima pradėjo tylaus keitimo procesą. Jauna, tik apsiskraidžiusi motinėlė pradėjo dėti kiaušinėlius padrikai. To priežąsties nežinau - motinėlės nemačiau. Bet jai ir palikimas lizde buvo nekoks - beveik nebuvo laisvų didesnių plotelių. Gal ir tai turėjo įtakos. Dienų po dešimties, pamatysiu kas išėjo.
Tiek mano pastebėjimų

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2012 Lie 03 , 22:56
Sergijus
Ačiū už pastebėjimus,Tamsta Romai. :)

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2012 Lie 04 , 09:30
kirk
Iš išspietusios mišrūnių šeimos sudariau šeimeles. 3 - 4 rėmai su degtais perais. Daviau nevaisintas veislines baxvasto motinas. Birželio pradžia buvo lietinga ir motinos pradėjo sėti tik 17 - 20 dieną. Vienoje jau po savaitės sėjimo pastebėjau siuvamus lopšelius tyliajam keitimui. Nulaužiau. Po savaitės vėl randu lopšelius. Motina kiaušinėlius deda tvarkingai - pamaniau, kad mano mišrūnės nesusikalba su veisline ir nori ją keisti. Lopšelius vėl išlaužiau. Užvakar žiuriu - vėl lopšeliai. Dabar jau ,tikriausia, pastebėjau mišrūnių užsispyrimo priežastį - motina į bitines akeles deda daug neapvaisintų kiaušinėlių. Lopšelius palikau - stebėsiu.

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Geg 27 , 15:20
Kest
Daug bičiulių susiduria su problema,kai bičių šeimai kyla spietybinės nuotaikos.Vieni sako,kad nieko nebepakeisi,kiti sako,kad reikia šeimą dalinti pusiau,kiti,kad nuleidinėti kraują ir panašiai.Tokiu metu išspietus šeimai,ją galima šiems metams,kaip ir nurašyti.Naudos iš tokios šeimos šiais metais bus mažai.Praėjusiais metais buvau užsiminęs apie vieną metodą,kurio literatūroj neteko skaityti,bet man jis veikia kol kas puikiai.Šiuo būdu pavyko nuraminti kelias šeimas ir mano pažystamiems bičiuliaims.Jis labai paprastas:jeigu prie pagrindinės šeimos,kuri susiruošė spiesti, turite šeimelę(galima būtų panaudoti ir spiečių),kad ir aptūpiančią keletą korių,junkite ją prie pagrindinės,prieš tai išlaužę spietybinius lopšelius.Toks įspūdis,kad užtektų ir niukleuso bičių.Efektą jau pamatysite sekančią dieną,o po dviejų dienų, šios šeimos darbas nesiskirs nuo darbingų šeimų.Dabar tik įdomu,o kaip būtų,jeigu įdavinėti tik motinėlę,be bičių.Šito nebandžiau.Ar efektas būtų tas pats.Jeigu kas pabandysite,parašykite.
Kest

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Geg 27 , 21:08
Psilas
O seimos motinele panaikinti?

O poveikis kame - kad seimeles bites perduoda darbinga nuotaika?

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Geg 28 , 10:01
Kest
Psilas rašė:O seimos motinele panaikinti?
O poveikis kame - kad seimeles bites perduoda darbinga nuotaika?
Taip,šeimos motiną būtina išimti.
Neturiu kategoriškos nuomonės,kodėl taip yra.Kad tai neatsitiktinumai,taip pat akivaizdu.
Gal dėl to,kad spietybinių nuotaikų kūrime motinėlė vaidina ne paskutinį vaidmenį.
Gal dėl to,kad naujoji prideda daug kiaušinėlių ir taip iš naujo įdarbina šeimą.
Gal dėl to,kad naujas,kad ir nedidelis prijungtas kolektyvas ,neleidžia išsiauginti(pasisiūti lopšelių)naujų motinų,nes jos nebuvo tam pasiruošę.
Gal viskas kartu.
Tai tik pamastymai.Prie progos būtų įdomu įduoti vien tik motiną,be palydos ir pažiūrėti rezultatą.
Kest

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Geg 30 , 00:30
zilvasss
o pagrindinė priežastis, jog Kest turi reikalų su bakfastu.optimizmas dingtų, jeigu tektų tvarkytis su tikrų spietikių šeimomis, kurios sugeba stabilai išspiest gegužės viduryje ir spiečia iki liepos pabaigos kol avilyje lieka 5 tranai ir 30 bičių.
pridursiu, jog spietikėm, galimybė įduot motinėlę 0.01% nes jos tuo metu užsiėmusios maloniu dauginimosi procesu ir nesileidžia trukdomos :)

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Geg 30 , 21:31
greitabite
zilvasss rašė:o pagrindinė priežastis, jog Kest turi reikalų su bakfastu.optimizmas dingtų, jeigu tektų tvarkytis su tikrų spietikių šeimomis, kurios sugeba stabilai išspiest gegužės viduryje ir spiečia iki liepos pabaigos kol avilyje lieka 5 tranai ir 30 bičių.
pridursiu, jog spietikėm, galimybė įduot motinėlę 0.01% nes jos tuo metu užsiėmusios maloniu dauginimosi procesu ir nesileidžia trukdomos :)
Taikliai pastebeta. Visa paslaptis raseje.

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Geg 30 , 21:45
Sergijus
greitabite rašė: Taikliai pastebeta. Visa paslaptis raseje.
Nė velnio! Visa paslaptis - nemokat įduoti mamulės spietlioms šeimoms, chebryte... ;) :bee

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Bir 11 , 11:32
rimantas000
Sergijus rašė:
greitabite rašė: Taikliai pastebeta. Visa paslaptis raseje.
Nė velnio! Visa paslaptis - nemokat įduoti mamulės spietlioms šeimoms, chebryte... ;) :bee
Gal galit pasakyti ,kaip elgtis turiu pora spietikiu spieciu ,dar maisuose,ir noriu iduoti bakfasto motinas ,bet pirmas bandymas uzstrigo nes atemus motina -spietike idejau bakfasto peru kori su bakfasto bitemis gerai sulaistes melisa,atrode viskas gerai ,bet kai bandziau iduoti motina spiecius pakilo matesi ,kad nori nukalti bakfasto motina su palyda(trys buvo nukaltos palydos bites ,nes viena spieciaus bite ismuko narveli ,bet motinos neuzmuse,todel neisleidau motinos ,o bites isiuto nejuokais,21:30 idaviau motina tai dar 2 val prie ju nebuvo galima prieiti :(

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Bir 11 , 11:50
kice
Idek kori su jaunais bakfasto perais - pacios uzsiaugins. O paskui jau lengviau pakeisi.
O tamsta isitikines, kad spiecius neturi savo motinos?

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Bir 11 , 13:32
karak
rimantas000 rašė: Gal galit pasakyti ,kaip elgtis turiu pora spietikiu spieciu ,dar maisuose,ir noriu iduoti bakfasto motinas ,bet pirmas bandymas uzstrigo nes atemus motina -spietike idejau bakfasto peru kori su bakfasto bitemis gerai sulaistes melisa,atrode viskas gerai ,bet kai bandziau iduoti motina spiecius pakilo matesi ,kad nori nukalti bakfasto motina su palyda(trys buvo nukaltos palydos bites ,nes viena spieciaus bite ismuko narveli ,bet motinos neuzmuse,todel neisleidau motinos ,o bites isiuto nejuokais,21:30 idaviau motina tai dar 2 val prie ju nebuvo galima prieiti :(
Siūlau ne iškart įdavinėti motinėlę, o kai spiečius įsikurs. Po keletos dienų suraskit senąją motinėlę ir įduokit naują.

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Bir 11 , 14:14
rimantas000
Spieciu suleisdamas sugavau jo motinele ir tuomet dejau bakfasto peru,dariau tam kad spietys naujos motinos nekeistu tyliuoju budu,kad palyda susidarytu is bakfasto jaunu biteliu (kartu su perais ikeliau ir jaunu bakfasto biteliu)

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Bir 11 , 15:21
kice
rimantas000 rašė:Spieciu suleisdamas sugavau jo motinele ir tuomet dejau bakfasto peru,dariau tam kad spietys naujos motinos nekeistu tyliuoju budu,kad palyda susidarytu is bakfasto jaunu biteliu (kartu su perais ikeliau ir jaunu bakfasto biteliu)
ispjove tas tavo jaunas biteles, nes kvapai buvo skirtingi. Sakau gi labai paprastai - idek kori su vienadieniais kiausineliais ir pamirsk menesiui ta seima.
Kaip suprasti :"spietys naujos motinos nekeistu tyliuoju budu" ? I ka jis keis, jei peru neturi? Ir kodel blogai, jei keis ? Taigi ir tikslas toks - pakeisti motinele i nepikta..

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Bir 11 , 21:40
Alvisaz
rimantas000 rašė:Spieciu suleisdamas sugavau jo motinele ir tuomet dejau bakfasto peru,dariau tam kad spietys naujos motinos nekeistu tyliuoju budu,kad palyda susidarytu is bakfasto jaunu biteliu (kartu su perais ikeliau ir jaunu bakfasto biteliu)
Jei tai buvo ne pirmas spiečius,tai galėjo būti ir ne viena motinėlė.Kiek pamenu yra buvę,kad viename spiečiuje buvo šešios jaunos motinėlės :)

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Bir 11 , 23:32
jonas
rimantas000 rašė:
Sergijus rašė:
greitabite rašė: Taikliai pastebeta. Visa paslaptis raseje.
Nė velnio! Visa paslaptis - nemokat įduoti mamulės spietlioms šeimoms, chebryte... ;) :bee
Gal galit pasakyti ,kaip elgtis turiu pora spietikiu spieciu ,dar maisuose,ir noriu iduoti bakfasto motinas ,bet pirmas bandymas uzstrigo nes atemus motina -spietike idejau bakfasto peru kori su bakfasto bitemis gerai sulaistes melisa,atrode viskas gerai ,bet kai bandziau iduoti motina spiecius pakilo matesi ,kad nori nukalti bakfasto motina su palyda(trys buvo nukaltos palydos bites ,nes viena spieciaus bite ismuko narveli ,bet motinos neuzmuse,todel neisleidau motinos ,o bites isiuto nejuokais,21:30 idaviau motina tai dar 2 val prie ju nebuvo galima prieiti :(
Motiną šeimai įdavinek be palydovių .Geriau priima

Re: Motinėlės keitimas "tyliuoju" būdu

Parašytas: 2014 Spa 18 , 23:04
Kest
Medaus kiekis tiesiog proporcingas motinėlės dėslumui.Visada sukau galvą,kaip reikėtų laikyti dvi motinėles vienoje šeimoje ir kad viena kitos nenugiltų.Kai nereikia bičių,vieną motinėlę izoliavai ir apribojai bičių gausą.Kai reikia bičių išleidai antrą.Taip suintensyvini jaunų bičių atsiradimą šeimoje.Tiesiog šeimos stiprumas priklauso nuo tavo norų.Skamba šiek tiek neįprastai.Su skiriamojom tvorelėm tai padaryti pavyko jau anksčiau.Šiandien patikrinau savo ekspermentinę šeimą,tai abi motinėlės kartu jau gyvena apie penkis mėnesius.Maža to,kad aptarnaujančiam personalui būtų lengviau dirbti,stengiasi būti kartu ir viena nuo kitos nenutolsta.Viena ekspermento dalyvė kopia ketvirtuosius,bet atrodo dar įspūdingai ;).Įdomu,kaip žiemos kartu,ar išliks tas draugiškumas.
Kest