Puslapis 13

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 26 , 22:21
TRANAS
zilvasss rašė:Bitė šokdama ne žemėlapį braižo, o virpesius keliais dažniais perduoda. Aštuoniukės, tai žemo dažnio. Pilvelio virpinimas aukštesnio. Dar klausimas ar jos antenas, sparnus nevirpina aukštu dažniu šokio metu.
Visas mus supantis pasaulis yra virpesiai, bangos. Ar tai būtų mėnulio sukelti potvyniai/atoslūgiai ar muzikos garsai ar vaivorykštės spalvos ar elektronas lekiantis laidais. Visas pasaulis tai skirtingo dažnio virpesiai. Net ir mūsų mintys.
Bitės šokdamos perduoda informaciją, nė kiek tuo neabejoju, nes mačiau ir įsitikinau savo akimis ne kartą.
Atsiprašau, kai paskaičiau Duonos pamąstymus, buvau nusprendęs tos temos daugiau neliesti, bet kažkaip neatkreipiau dėmesio į Žilvino komentarą, o jis pasirodo netikintys o mąstantis ;)
"Bitės šokdamos perduoda informaciją, nė kiek tuo neabejoju, nes mačiau ir įsitikinau savo akimis ne kartą." rašo jis.
Teipo..... aš irgi su tuo sutinku ir kad ta informacija yra susieta su nektaro šaltinio aptikimu, visiškai esu tikras. Ir kad virpesiai(kūno ir sparnų) čia vaidina nemažą vaidmenį, taip pat sutinku ir savo laiku esu buvęs užsakęs ir aparatą kad galėčiau užrašyti skleidžiamus garsus, prieš spietima, spiečiaus išėjimo momentu, kai be motinos lieka ir kai nektaro šaltinį suranda. Garsai- virpesiai, įvairi vibracija, net ir mėnulio sukeliami atoslugiai, kaip ir mąsto Žilvinas, tikrai daug reiškia ne tik gyvosios, bet ir negyvosios ir pačios žemės- vandenynų egzistavime.
Aš kategoriškai negaliu sutikti tik su tuo, kad šokio metu nurodomas nektaro šaltinio buvimo vieta ir net atstumas. Šių domenu perdavimo nei vibracija, nei šokio judesių atžvilgiu saulės atžvilgiu niekaip nepaaiškinsi. Kad šitokia informacija bitė galėtų perduoti, pirmiausia ji turi turėti gebėjimą mąstyti, antra turėti navigacijos prietaisą, trečia - prietaisą atstumui matuoti. Bitė priimanti šia informacija irgi turi turėti visus tuos prietaisus ir gebėjimą mąstyti. Daugybę kartų mąsčiau apie tos šokius ir esu atlikęs daug ekspermentų, kol galų galų gale priėjau išvados, kad bitei su jos turima uosle surasti nektaro šaltinį skraidymo apylinkėje vieni juokai, na o kuno virpesiais ir garsais pasinaudoja, kad "paskelbti" informaciją, kad lauke yra nektaro ir kad lekiam.. tai daro ir prieš spiesdamos iš avilio ir spiečius prieš pakldamas nuo medžio šakos ir jaunos motinos pipsenimų ar kvaksėjimu praneša apie savo buvima. Kažką panašaus tikriausiai daro ir motina duodama bitėms signalą palikti avilį, bet šito fakto savo bitininkavimo laikotarpyje neteko užfiksuoti...bet kad kažkas tokilo yra - neabejoju... Tik nekartą esu stebėjęs, kaip bitės pradeda spiesti, kulversčiais palieka avilį ir tik kažkur kai jau išeina didžioji dalis spiečiaus ant lakos pasirodo ir motina. Kartą tokia bėglę net esu pagavęs..
Na o dabar, jei nebus protingų pamąstymų daugiau, prie šios temos į diskusijas su tikinčiais Frišo versija, nesileisiu. :beer:

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 26 , 23:27
Sergijus
Vos tik atsirado oponentų, tai neri į krūmus, Tamsta Trani? :chuckle Ant Frau Jovitos, "važiuoti" buvo paprasčiau, a ne...? :lol:

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 28 , 10:22
rennyka
Ech, jūsų diskusija yra gera treniruotė priežastinio ryšio logikai vystyti.
Pora pastebėjimų. Visada mane kankindavo klausimas apie bitės orientacinius ir atminties sugebėjimus. Taip pat visada kankindavo klausimas, kaip bičių šokių metu nurodytas vertikalusis kampas (šokama ant korio vertikalioje ašyje) yra konvertuojamas į horizontalų kampą (azimutą)? Gal bitės turi susikūrusios loginę schemą, kad korio viršus yra lakos atitikmuo? :wasntme:

Visgi, logiškai mąstant, nėra pagrindo tiesiog neigti, kad bitės nurodo kryptį (dėl atstumo nežinau). Jei to nebūtų, bitės niekaip pagal uoslę negalėtų rasti nektaro šaltinio 2 kilai nuo bityno pavėjui už kalniuko. O randa. Jeigu bitė šokėja nurodytų tik faktą, kad yra apylinkėje nektaro šaltinis, o daugiau jokių aplinkybių, kitos bitės neštųsi iš avilio 360 laipsnių kampu ir rapsų lauką už 2 kilų rastų atsitiktinės bitės. Kadangi žinom, kad būna kitaip, tai čia loginis klausimas į hipotezę apie šokio paskirtį - nurodyti tik nektaro buvimo faktą.

Jūs, daug patyrę ir sugebantys bitininkai, prašau padarykit tokį eksperimentą. Reikia, kad nebūtų jokio nektaro šaltinio (pvz po kokios žolinės vidury kviečių lauko ražienų). Susimetat šeimelę visiškai be maisto ir tris dienas palaikote uždarytą. Nuvežat į lauką. Pastatot. Pasemiat saują bičių. Nuvežat už puskilometrio, įkrečiat į penėtuvę su cukraus sirupu, kuris kaip žinia, neturi kvapo. Ir stebit, kas bus toliau.

Kitą dieną kitoj penėtuvėj pakvapinat cukraus sirupą silpnai, trečią dieną trečioj - stipriai. Atstumai tarp penėtuvių tokie, kad susidarytų bent 20 laipsnių kampas (azimutas). Ir viskas. Visus atsakymus į pamąstymus, pastebėjimus ir įsitikinimus gausite kaip mat.

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 28 , 11:31
zilvasss
Tokie ur dar sudėtingesi eksperimentai daryti prieš 50-80 metų. Bitės turi regimąją atmintį. Gerą klausą, plačiam dažnių diapazone. Bitės turi tikslų vidinį laikrodį. Jų skrydžio greitis pastovus. Užtenka bitei sužinoti iš kitos bitės šokėjos skridimo laiką ir ji atsidurs reikiamu atstumu nuo avilio. Jeigu būna priešpriešinis vėjas, pirmą skrydį įvyksta paklaida, bet korekcijai naudojama rega ir uoslė.
Aplink šokėją buvusios buvusios bitės lekia reikiama kryptimi.eksperimento metu jos buvo žymimos dažais. Šokis aštuoniuke, tai dviguba sinusoidė. Vėl prisiminkime fiziką. Sinuso kampo pokytis-dažnio pokytis. Kaip minėjau, bitės labai gerai skiria dažnius. Žinai dažnį, žinai skridimo kryptį, žinai kitą dažnį, žinai skridimo laiką. Visi GPS dažnio pokyčio principu veikia.
Mėgstu fiziką. Dingsta mistika, būtovės slėpiniams atsiranda paaiškinimai ir nereikia eit acto garinti lėktuvui praskridus :)

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 28 , 19:29
TRANAS
Na va... vis daugiau bitininkų įsijungia į diskusiją. Malonu sužinoti, kad ne man vienam "bičių šokiai' sukelia kai kurių pamąstymų. Renika pasirodo irgi suabejojo, kad bitės taip paprastai šokio braižo perkelti iš vertikalios padėties į horizontalią, kad būtų galima orentuotis pagal azimutą ar polerizuotą saulės šviesą, savo turimais gebėjimais, neturėtų sugebėti. Bet paskui nuklydo už kalnelio ir suabejojo ar kvapai taip toli bitę gali nuvesti.
Nereikėtu pamiršt, Ren, kad kvapai sklinda 360 lipsnių kryptimi ir dar tiek pat į viršų ir vienintelė kliūtis yra vėjąs, bet prisiminkim bičių įprastą skraidymo manjierą ratais, kurie su kiekvienu ratu vis tolsta nuo avilio ir siekia net, jeigu arčiau nesuranda nektaro šaltinio, iki 2km spinduliu. Šį skraidimo būdą mokslinkai pavadino , kiek prisimenu, "hemotaksis".
Bitininkaujant tų ekspermimentų pasitaiko natūraliai tik reikia būti nuolat jais pasinaudoti. Pvz. Man prieš daug metų pasitaikė atvejas, kai sužydo apie 15 ha sėklinių baltųjų dobilų laukas, o mano du skyriai skirtingose pusėse, tai nepatingėjau pavažinėjau nuo vieno skyriaus prie kito, laike trijų valandų bent po keletą kartų ir lyginau, kaip jos skirtingai šoką. Neįžiūrėjęs jokio skirtumo pradėjau analizuoti kaip šoka ant to paties korio tik skirtingose korio pusėse, paskui pastebėjau, kad ir visos šoka skirtingaiir neįžiūrėjau jokio dėsningumo ar KRYPTIES nurodymo. Tik vienas dalykas krito į akį, kad ta pati bitė, šoka vienoda kryptimi, bet jei nektaro šaltinis vienas, tai ir kitos turėtų šokti lygiai taip pat.
Įdomus Žilvino pamąstymas kuris jau šiek tiek realesnis, nes bitės garsais tikrai kumunikuoja, bet kad jos turėtų tokį leksikoną "vos ne kalbą" kad garsu nusakyti kryptį ir atstumą irgi yra didžiulė abejonė, ir čia jau taip pat reikalingas mąstymas.
Na, pagal savo mentalitetą ir bičių elgesio supratimą, stiprų pamąstymą parašė ir Sergijus. Atrodo Jovita ji bus už advokatą nusamdžius, kad taip jos gailisi, pagal jį, net klausymų negalima jai užduoti. Ną pamąstymo nuotraukų, Sergijau, tikrai nesugebu padaryti ir į forumą ikelti. Atleisk, bet ačiū už komentarą.
Kuo daugiau komentarų tuo aiškesnis vaizdelis gaunasi.
Duona pilnai sutinka su Frišu, Vinis prižiūri, kad keršto atpildo kiekvienas sulauktu. Įvairių asabų čia esame susirinkę todėl ir komentarų įvairių pasitaiko. Toks gyvenymas.
Laukiu daugiau pasisakančių. :beer:

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 28 , 20:16
zalias7
Kaip su tais sokiais sunku pasakyt, iki to dar nedaejau, bet kiti faktai vercia pamastyt.

Pasiremsim vel mokslininkais :) , trumpai i lt

Buvo (dabar kompai isprende) tokia matematine problema "prekeivio uzduotis" , t.y. uzduotis aplankyti kuo daugiau miestu/butu trumpiausiu marsrutu , aplankyti kiekviena po viena karta ir grysti atgal.

Pasirodo bites ja seniai isprende ir be kompu biski smulkiau (ru) http://www.newsru.com/world/25oct2010/bees.html . Jei sprendzia tokias problemas, tai krypti manau dideliu problemu ner :think: , kaip jos ta daro nemanau, kad kas zino ...

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 28 , 21:21
Duona
TRANAS rašė:Na va...
Duona pilnai sutinka su Frišu, Vinis prižiūri, kad keršto atpildo kiekvienas sulauktu. Įvairių asabų čia esame susirinkę todėl ir komentarų įvairių pasitaiko. Toks gyvenymas.
Laukiu daugiau pasisakančių. :beer:
Mano pastebėjimai su paverstu medsukiu gazone nieko bendro neturi su " sutinku su Frišu" aš jo net nežinau.
Kad bitės nurodo kryptį iki maisto šaltinio aš tuo neabejoju , jei jos nenurodytu krypties būtų visas gazonas apie bityną beiškančio medsukį.Šuo atvėju bitės prieš medsukį žiūrint į bityno pusę maždaug iki 5 metrų pradeda ieškoti maisto šaltinio gazone. Tuo nesunku įsitikinti ir padėjus korius nusausinti, kaip po žvalgų pranešimo jos iškarto nepuola ant korių, o ieško nuo padėtų korių į bityno pusę maždaug už 5 m. po gazoną.

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 28 , 23:47
TRANAS
Tamstytei atrodo teip...man kiek kiteip...svarbiausia kad nuo to niekas nesikeičia....bitelės, kaip ir visada savo didžiuliais gebėjimais, pagal uoslę surasti , kad ir penktame aukšte ant palangės poadėtą medutį pirmoji bitutė susiras ir be šokimo, o suradusioji parlėkusi iš džiaugsmo "pašoks" duos paragauti kokio kvapo išskridus ieškoti . Jei medsukis padėtas pievoje, arba medus sukamas kurioje nors patalpoje, tai aišku kad bitutės skraidys po pievą ir apie kitų patalpų langus, nes medaus cukringumas aukštas ir kvapas visur stiprus, tai jos ir mano , kad jis kažkur čia pat turėtų būti. Medaus didelė saldumo koncentracija jas veda tiesiog iš proto, jei jos lauluose tarp milijonus žiedų sugeba surasti žiedą kuriame nektaro. Manau, kad joks šokis nenurodo konkretaus žiedo, jei jis vienintelis turi nektaro visame žiedų jūroje.
Pabandyk paslėpti atvirą stiklainiuką medaus grikių lauke, gerokai po pietų, kai jau nei vienos bitės grikiuose tuo laiku nebėra ( grikiai nektarą išskiria tik iki pietų) ir nueik po dvėjų valandų, pamatysi, kad bitutės jau baigs išnešti visą, o kelios dešimtys skraidys apie penkiasdešimt metrų spinduliu ir ieškos to stiklainio, nes kvapas pasklides. Suprantu pati sakysi, kad ta pirmoji bitė, kuri surado, pašokdama ant korio, kitoms nurodė kur skristi, bet KAS parodė tai pirmai.
Tykėjimas yra geras dalykas, bet abejojimas dar geresnis. Jei nebūtų abejojančių, tokių kaip Kopernikas, tykintieji dar ir dabar manytu, kad žemę dėvulis sukurė, kad ji plokščia ir laikosi ant trijų banginių. Žemė jau senai nebeplokščia, banginių irgi nebėra, bet dievulis kai kurių naivuolių galvelėse dar tebegyvena iki šiol.
Čia atsakymas Žaliam.
Kokių tik "atradimų "maaakslininkai, neprimislina, kad bitės ir trumpiusią atstumą geba apskaičiuoti, skaičiau, kad skelbė, kad nustatė, kad bitės geba skaičiuoti iki trijų, kad medžių laai rudeni pagelsta ar paraudonuoja dėl to, kad teipo keisdami spalvą nori apsisaugoti nuo parazitų ir t.t.
Teisingai darai, kad abejoji, vadinas mąstai ir pačiam bus sunku įsiūlit pelus vietoje grūdų..

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 29 , 09:25
zalias7
As skaiciau, kad makslininkai nustate, kad bites moka skaiciuot iki keturiu :)

Faktu, kad makslininkai nustate, jog bite apskrenda ziedus optimaliausiu marsrutu, kuri gali apskaiciuoti tik naujausi kompai as tikiu, del paprastos priezasties, makslininkams pripazint, kad kazkas daro geriau uz juos ir be griozdishkos aparaturos yra labai sunku ir tam reikia kruvos faktu :) .

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 29 , 10:59
Duona
Pagal Trano įsitikinimą bitės maisto šaltinį suranda iš kvapo ir skrisdamas ratais apie bityną vis toliau ir toliau.
Pavz. dobilų laukas už 3 km. Tai jos už jau už 1 km. turi apskrieti 6 km. ratų, o už 3 km. turi apskristi apie bityną 18km. perimetru kol suranda dobilų laiką.Gal jo vietinės ( laukinės) bitės tą ir pajegia nuskristi tokius atstumus.
Mano bitės, kai žvalgai nurodo kryptį, skrenda tiesiu taikiniu prie maisto šaltinio.
Čia panašiai, kaip Europos direktyvą Tranas matęs ir skaitęs ,kad antibiotikus draudžiama naudoti bitėm gydant puvinį , kurios iš viso nėra.
Nereikėtų pasikliauti vien kolūkiniais pastebėjimais , neužuodžia bitės už 3km dobilų lauko ir bičių žvalgai nevisų avilių suranda.

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 29 , 11:38
Rimas007
Nežinau kaip ten yra su šokiais iš tikro, bet esu atkreipęs dėmesį ir ne vieną kartą, kai būna šaltos apsiniaukusios dienos su trumpalaikiais lietumis, ir bitės tikrai iš avilio nelindusios kokias 3-5 dienas, ir dėl kokių tai priežasčių tenka lįsti į avilį tomis dienomis, beveik visada pastebėdavau vieną , ar keletą šokančių bičių , ir visada pamatęs, kažkaip pagalvodavau - jau kelios dienos nekiša galvos iš avilio, apie medunešius nėra nei kalbos, o šoka , čia gal iš ,,inercijos,, prisimindamos, medunešį, kuris vyko prieš savaitę :) kam šokti, pranešinėti, rodyti kryptį, jei neskraidė visas, kokias penkias dienas, medunešio nėra, lauke debesys, šalta, bitės neskraido, protarpiais palyja ?

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 29 , 13:53
Duona
Gal čia šoka žvalgai- vagilkos, kur nugvelbė medaus lašelį iš kito avilio, jei nėra medunešio.

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 29 , 16:29
TRANAS
Būtų gerai, kad Kestas, geras šunų specialistas, pakomentuotu ką uoslės pagalba sugeba šunys ;)
Mane šunų elgesys ir gebėjimai, pagal kvapus aptikti norimus objektus ir net sustatyti kurie kryptymi žvėris ar šeimininkas nuėjo nors ant žolės ar kieto grunto nepaliko jokio viszualio pėdsako ir užvedė ant minties, kad ponas Frišas TINKAMAI neivertino bitės gebėjimo aptikti maistą uoslės pagalba.
Ką bekalbėti apie bitės kvapų užuodimo jautrumą. Aš įsivaizduoju, kad su kvapais joms yra panašiai, kaip mums su klausa kurio šaltinį ir kryptį, iš kurio jis sklinda, išėję lauk klausos pagalba tuojau nustatome.
Ir dar ta bičių "madą", skraidymo apylinkėje skraidyti apskritimais (hemotaksis), kuri kaip irangliavandenio- saharozės kvapo aptikimas atidirbta per kelesdešimtis milijonus metu iki tiek, kad žmonės mes to suprasti negalim ir būtinai norim joms priskirti žmogiškus mąstymo elimentus, kurių jos tikrai neturi.
Kad jos, radusios maisto, parskridusios triūkšmą kelia ir garsais irgi daug teisybės matomai esama.
Pamąstykit protigi kurmiai......

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 29 , 22:57
Duona
Žmonės kviepuoja- uosto per dvi kvėpavimo angas , o bitės kaip nekaip per dešimt porų - 20 angų. :)

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Bir 30 , 09:31
moskibots
Kartais ir žmonės daro mokslininkus atebinančius dalykus, nors apie mokslą neturi jokio supratimo.
https://www.youtube.com/watch?v=-i0InwW0V9k

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Lie 01 , 21:51
Kest
TRANAS rašė:Būtų gerai, kad Kestas, geras šunų specialistas, pakomentuotu ką uoslės pagalba sugeba šunys ;)
Mane šunų elgesys ir gebėjimai, pagal kvapus aptikti norimus objektus ir net sustatyti kurie kryptymi žvėris ar šeimininkas nuėjo nors ant žolės ar kieto grunto nepaliko jokio viszualio pėdsako ir užvedė ant minties, kad ponas Frišas TINKAMAI neivertino bitės gebėjimo aptikti maistą uoslės pagalba...
Uoslė šuniui reikalinga ne mažiau nei regėjimas,ar klausa.Gal dar ir svarbiau.Jos dėka susiranda partnerius(kalbant apie vilkus),gaują,maistą.Aptinka priešą ir tt.Mano sporte,šuo turi nueiti žmogaus pėdomis apie kilometrą,trasoje surasti pažymėtus tris daiktus ir paieška turi prasidėti po nemažiau nei po dviejų valandų.Nedaromos išlygos oro sąlygoms.Varžybos vyksta prie bet kokių oro sąlygų.Jeigu šuo teisingai sumotyvuotas,tai visada padarys.Šuniui lyg ir lengviau.Iki paieškos objekto jį veda pėdsakas,tai ir paklysti jam sunkiau.Pametus pėdas,jis gali pasitikrinti paviršinį kvapą,suardytą molekulių struktūrą,o blogiausiu atveju ir bandyti pagauti foninį kvapą(tai griežtai draudžiama).Bitei reikia pagauti foninį kvapą,kur kvapų milijonai.Pėdsekystėje šuo įgudžius įgauna,kaip yra su bite nežinau.Sužinojau,kad vyksta pasaulio čempionatai tik Pėdsekystėje.Ten sąlygos žymiai griežtesnės.Sunku įsivaizduoti,bet šuo dviejų kilometrų atkarpoje turi surasti tris daiktus,kai pėdos buvo padėtos prieš aštunias valandas.Viena atkarpa kerta asfaltuotą kelią,kuriame yra įkaltas vinukas ir jį reikia rasti.Deja tokių Forumų nėra ir mastyti,kaip padaryti, reikia mums abiems.Jeigu katę šuo gali surasti ir po dešimt valandų,tai lieka tik motyvacijos klausimas.Kol kas su Luka neatrodome beviltiški :)
Jeigu gerai prisimenu,bitės uoslė yra šimtą kartų geresnė,nei šuns.Ką tada ji gali, išvadas darykite patys.
Bet jeigu teisingai supratau,diskutuojate ne apie tai ką gali bitė,o apie tai,kaip surasto objekto vietą, perduoda sesėms.Tiesa sakant net nežinau,kaip reiktų pradėti mokinti Luką,kad ji kokiam tai kaimo mišrūnui paaiškintų,kur yra pakastas briedis :)
Nežinau,ar padėjau diskusijoje,bent bandžiau :)
Kest

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Lie 01 , 23:43
TRANAS
Labai padėjo, tą ir norėjau išgirst- "Jeigu gerai prisimenu,bitės uoslė yra šimtą kartų geresnė,nei šuns.Ką tada ji gali, išvadas darykite patys."
Tik nelabai norėčiau sutikt su šuns regėjimo įvertinim svarba.
Ačiū

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Lie 01 , 23:50
zilvasss
Vilkai gaujoje komunikuoja tarpusavyje ir veikia labai koordinuotai. Nereikia išskirti kažkurio tai gebėjimo, kaip uoslės. Bitėms taipogi

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Lie 01 , 23:52
Kest
TRANAS rašė:Tik nelabai norėčiau sutikt su šuns regėjimo įvertinim svarba.
Ačiū
Iš tikro viskas svarbu.
Dresūroje, akių kontaktas-švelniausias įspėjimas šuniui,kad gali turėti problemų :)
Kest

Re: Kiaušinėliai

Parašytas: 2016 Lie 04 , 18:08
TRANAS
Kęst, dar prašymėlis....gal žinai ką šunys uodžia?
Arba kokios sudieties, iš ko, žvėrys, žmonės palieka pėdsaką, kurį uosdami šuneliai suranda žvėrį arba savą šeimininką?
Mane labiausiai stebina šuns gebėjimas, pagal paliktus kažkokios medžiagos pėdsakus, nustatyti kurią kryptymi persekiojamasis nuėjo. Medžioklėje nekartą pats esu stebėjęs, kaip šunelis aptikęs pėdsakus ir pabėgėjes keliasdešimt metrų viena kryptimi, po to bėga priešinga kryptimi ir kaip tik ta į kuria nuėjo šeimininkas ar nubėgo žvėris.
Skaičiau, kad kiaulės užuodžia triufelius (grybas) iki pusės metro po žeme. Kad šernai grambuolių lervas susiranda apie dešimties cm. žemės gylyje, pats įsitikinau kai pereitais metais apie du ha. uogyno išvagojo, grambuolių lervų ieškodami. Žiema ąžuolo giles ar bulvęs aptinka po sniegu, kai jo iki kelių.
Kėkštai (paukščiai) ažuolo gylį ar voveraitė riešutą ir per pusmetri sniego storumo sloksnį uodžia ir dar prie geros minusinės temperatūros, kur tikrai jau kažkoks garavimas nebevyksta.
Žuvys mąsalą vandenyje irgi iš keletos metrų uodžia. Bitės padėtą atvirą medų lauke ar negyliai miške irgi greit suranda. Bitės savo motiną, tranai poruotis išskridusią motiną ir t.t
Kas tas FERMONAS, iš ko jis susideda, kas jį gamina- įtariu, kad jį pirmas pagamino, savo galvoje, kžkoks mąkslininkas, o dabar, kaip kokią mantrą, kur reikia ir kur nereikia naudoja visi kas tik netingi, kaip ir bičių šokį. Jiems svarbu, savo moksliniame darbe, nurodyti žinių šaltinį, o kiek tos žinios atitinka tikrovę- sau galvos nesuka.
Sekdamas gamtos vystymosi logika noriu išsiaiškinti kas tie fermonai, makslininkų paaiškinimais nepasitikiu, nes jie, ko jų maaksliniam darbui apginti ar jo rezultatams įtikinamai paaiškinti reika, tai tą ir sumąsto.
Juk negali būti, kad visi gyvi ir negyvi daiktai gamina fermonus ar ant kiekvieno žingsnio mėto ar išskiria į aplinka, kad kam reikia lengviau surastu
Kęstai, padėk išsiaiškinti - iš ko suideda tos kvepiančios ar smirdinčios medžiagos ir ar jas visas priimta vadinti FERMONAIS?
Aš mąsčiau, kad fermonus išskiria tik tam tikra gyvybės rūšis ,jų organizme esančios liaukos ir naudojami jie tų gyvių komunikacijai (bendruomenei) palaikyti.
O gal kiekvienas gyvis turi išvystęs tik labai specifinį ir tik savo egzistencijai palaikyti reikiamų medžiagų kvapo aptikimo gebėjimus, o smirdime visi ir medžiagos (net geležis) ir gyviai skirtingai ir tai nėra jokie fermonai. Ir jų aptikimui, kam jų reikia, pakanka turėti specifinį reikamos medžiagos užuodimo gebėjimą - IŠLAVINTĄ UOSLĘ. Ir jokie šokiai, kampai, polerizuotos šviesos, kryptis, atstumas ir jų paskaičiavimai, čia nevaidina jokios reikšmės?
Senstu blin :devil: ir kuo senesnis , tuo daugiau klausymų kyla. Matomai sulaukiau jau kodelčiuko analogo ;)