MAITINIMAS

R. Bukausko bitininkavimo technologija
Vartotojo avataras
Kest
Patyręs narys
Aviliai:Dadano tipo 22 r. aviliai
Bičių šeimų skaičius:5
Bitininkavimo stažas:8
Bičių rasė:bakfastas
Pranešimai:3978
Užsiregistravo:2010 Vas 11 , 19:35
Re: MAITINIMAS

2018 Rgs 03 , 16:10

Tiesa slypi per vidurį...
Kad kandi deda į korius taip,klausimas kiek?
Kokia šeima skaitosi stipri?Ant 10 r.,ar ant 15?
Kada skaitosi nemedunešis?Kai svarstyklės todo +1kg,ar 0?
Kokį orą laikyti blogu?Kai lyja tris dienas,ar savaitę?
Kest
'Daryk tai,kuo tiki,tikėk tuo,ką darai
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: MAITINIMAS

2018 Rgs 03 , 17:45

Nu va gerai , kad Kęstas prisijungė ir normalų pavyzdį davė, kada bitės kandį į korius nešasi. Tą patvirtinti galiu ir aš, bet kandi koriuose būna gerokai praskiestas , t.y. balzgano tirštoko skysčio pavidale.
Dabar pabandom sudėti taškus ir pasidaryti šiokias tokias išvadas.
Normalios bičių šeimos, turinčios maisto ir perų, stiprumas reikšmės neturi, į korius nei kandi nei sauso cukraus neneša, ( nes kietame pavidale nei to, nei ano jos paprasčiausiai paimti nelabai turi galimybių ir gebėjimų). Gamtoje susidarius ne medunešio sąlygoms, vandens, ar iš lauko ar iš kondensato gavusios, pagalba atitirpinta kandį ar cukrų naudoja tiesiogiai maistui. Kadangi kasdieniniam maitinimuisi to maisto reikia žymiai daugiau, negu jos gali paimti jo nuo kandį ar cukraus, tai cukraus patekimas į medų sirupo pavidale yra nulinis.
Tiek kandi - balzgano tiršto skysčio pavidale, tiek ir nuo atitirpinto sauso cukraus - sirupo pavidale, bitės būdamos ekstrimaliose sąlygose ( nukleusuose, nusilpusios šeimos, visiškai trūkstant maisto ir pnš.) nešasi ir į korius.
Esant medunešiui, bitės nustoja visai domėtis tiek kandi, tiek cukrumi, o į penėtuves ateina tik po keletą. Nakties laike ir laikotarpiais, kada pablogėja orai ir iš gamtos nieko nebeparsineša, labai aktyviai lanko penėtuves su kandi, o su sausu cukrumi žymiai blogiau. Bet dabar jau aišku kodėl- dėl netikusiu penėtuvių nėra sąlygų susidaryti kondensatui ir neturi su kuom tirpinti sauso cukraus, tai kartais ima jį kristalais ir meta pro laką lauk.
Karta atlikau tokį eksperimentą – keletai normalių bičių šeimų, atėmiau beveik sausai visą maistą ir užvertęs ant rėmų po15kg. kandi tešlos, palikau žiemoti.
Rezultatas; peržiemojo visos, bet jau kovo pradžioje apsividuriavo, stipriai nusilpo, blogai vystėsi ir t.t. Va tų šeimų koriuose ir mačiau prinešto kandi tirpalo- balzgano tiršto skysčio pavidale.
Teko girdėti, kad danu bitininkai tokį žiemojimo būdą irgi yra praktikavę ir rezultatai buvo žymiai geresni negu pas mane.
Pagal mane teisybė kažkur taip atrodo. Gal yra dar kokių pastebėjimu tuo klausymu?
janusdviveidis
Patyręs narys
Bitininkavimo stažas:0
Pranešimai:110
Užsiregistravo:2013 Gru 16 , 21:16

Re: MAITINIMAS

2018 Rgs 03 , 18:41

Maciau filmuku, kur amerikoje bitininkai ziemai prikrauna kandi teslos ziemai. As galvojau, kad ju klimatas kitoks, bet pasirodo ir pas mus taip galima. Pati mintis laikyti cukru maitintuveje visa vasara gali buti nebloga, jei tai skatina motinele deti daugiau kiausineliu. Tu maitintuviu maciau DEPO, gal kita vasara reiks pabandyti su cukrumi, nors, kai mano patirtis menka, tai tikriausiai nepastebesiu skirtumo.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: MAITINIMAS

2018 Rgs 04 , 10:32

Tikslingas ir savalaikis bičių maitinimas vykdomas supratingo bitininko tam tikrais laikotarpiais ir skirtingu maistu yra puiki priemonė suvaldyti bites. Atitinkamu laiku pamaitinus bites galima ir skatinti spietimą ir stabdyti, visas šeimas paskatinti vienu laiku pradėti vystytis pavasari ir taip pasiruošti gausias šeimas busimiems medunešiams tiek iš norimu laukinių, tiek iš kultūrinių augalų, tuo pačiu ir išlyginant šeimų stiprumą kas vėliau žymiai palengvina šeimų priežiūra ir gaunamos produkcijos kiekį. Savalaikis pamaitinimas yra puiki priemonė norintiems surinkti daugiau žiedadulkių ar duonelės, gerai paruošti šeimas žiemojimui ir t.t.
Manau, kad teisingas ir savalaikis bičių maitinimas turi nemažesnę svarba, kaip ir geros motinos veislė ir kokybė.
Matomai maitinimo įtaką bičių šeimos gyvenimui jau suprato ir mūsų senoliai sakydami „nori spiečių – maitink bites anksti pavasari, nori medaus- po sodų žydėjimo“
Bitininkauti įmanoma ir be tikslingų pamaitinimų, bet toks bitininkavimo būdas ir jei dar nekontroliuojant motinų veislės ir kokybės ,gaunasi kaip loterija- iš kai kurių šeimų gausi medaus kelis kibirus, o kai kuriuos šeimos prieš pat pagrindinį vasaros meduneši spiečiais suskris į medžius iš kurių gausi tik apie tūkstantį tranų.
Aišku tai ne panacėja, bet pradedantiems bitininkams, norintiems išmokti sėkmingai bitininkauti, reikėtu tinkamai įvertinti tikslingo maitinimo metodus ir praktikoje pasinaudoti jais.... :think:
Sėkmės :beer: :beer:
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: MAITINIMAS

2018 Rgs 05 , 09:53

Paudras rašo:
"Nesėkmės istorija. Pritrūkau penėtuvių, pasirinkau variantą maitint pilant sirupą į maišiukus. Maišelį dėjau ant tankaus tinkliuko į papildomą korpusą ir bitės negalėjo prieit - lengva kitą įdėt, pakeist. O per tinkliuką lašėjo arba, kaip pasimatė iš grafiko, tekėjo. Va, kaip grafiškai atrodo nevykęs bandymas, kai skylučių pribadyta būna per daug. Visas sirupėlio svoris per parą dingo iš avilio. Matyt buvo "balius" visom bitelėm, vietoje nebuvau, nemačiau."


Jo balius tikrai buvo :dance:
Prabadyti reikia pačiame viršuje, o užrišant maišiuką su sirupu žiūrėti, kad neliktu maišiuke oro. Į maišiuką reikia pilti trečdaliu mažiau sirupo nei jis gali talpinti. Bičių priėjimas tik per viršų.
Štai tavo klaidos. Jei skylutės apačioje, tai visu savo svoriu esantis sirupas aukščiau per tas apačioje esančias skylutes spaudžia sirupą lauk.
Sėkmės :beer:
Vartotojo avataras
Kest
Patyręs narys
Aviliai:Dadano tipo 22 r. aviliai
Bičių šeimų skaičius:5
Bitininkavimo stažas:8
Bičių rasė:bakfastas
Pranešimai:3978
Užsiregistravo:2010 Vas 11 , 19:35

Re: MAITINIMAS

2018 Rgs 11 , 21:14

TRANAS rašė:...Gamtoje susidarius ne medunešio sąlygoms, vandens, ar iš lauko ar iš kondensato gavusios, pagalba atitirpinta kandį ar cukrų naudoja tiesiogiai maistui...
Nenustebčiau,jeigu paaiškėtų,kad drėgmę bitės paima iš įkvėpto oro,kurį panaudoja kandi skiedimui.
Taip,kaip rusės iš Tulos,gerdamos arbatą.Atsikanda gabalinio cukraus ir po to pasiurbia arbatos,kad ištirpinti cukrų ir pasaldinti arbatą.
Kest
'Daryk tai,kuo tiki,tikėk tuo,ką darai
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: MAITINIMAS

2018 Rgs 12 , 15:57

Kęst, o aš nustebčiau :o
Nes tam veiksmui atlikti, skirtingai negu rusės, jos neturi vidinės ertmės, kur galėtų patalpinti cukraus kristlą ir ten ištirpinti jį :think:
O, bet, tačiau ir bendras stebėjimas bičių elgesio, tais momentais, kad joms labai reikalingas vanduo, neduoda jokios prielaidos pamanyti, kad jos galėtų iš oro paimti vandenį ;)
Nebent garsus makslininkas ką nors panašaus yra pastebėjęs :chuckle
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: MAITINIMAS

2020 Kov 03 , 11:02

Kirkas rašė; O kam tą kandi dėti jei maisto užtenka?
Pasiskaityk šitą temą, konkrečiai trimis komentarais aukščiau.

Viki, žmogui ir bitei daug naudingesnis mišinys medus su duonele ir skanesnis. Tokius mišinius pradėjau daryti prieš 40 metų. Žiedadulkes žmogaus organizmas blogai įsisavina. Daugiau nesiplėsiu.
Nors tu , kaip bitininkas labai jaunas, bet komentarus į skyrių apie vietines bites rašai labai protingus. :ok:
Vikl
Patyręs narys
Bičių šeimų skaičius:3
Bitininkavimo stažas:1
Bičių rasė:Carnica
Pranešimai:76
Užsiregistravo:2016 Sau 16 , 19:10

Re: MAITINIMAS

2020 Kov 03 , 15:52

aš nemoku paprastomis buitinėmis sąlygomis, be didelių laiko investicijų, išsikulti duonelės. Jei galite pamokinti - įtemptai klausau.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: MAITINIMAS

2020 Kov 03 , 17:20

Netikiu, kad žmogui su aiškiai išreikštu loginiu ir racionaliu mąstymu būtų sunku sumąstyti kokį nors paprastą buitinį būdą išgauti doneliai iš korio?
Gerai, štai tau pora užuominu:
Korį su duonele sulaužai kiek mažesniais kaip rankos delno plotas gabaliukais, patalpini į drobinę medžiagą ar dviguba marliu ir parai patalpini į šaldiklį. Tik Išėmęs gerai padaužai į stalo kampą, išviniuojęs, vaško pleiskanas nuputi, o duonelę sumaišai su medumi, arba naudoji gryną.
Antras būdas kuri dažniausiai naudoju pats. Sukdamas medų iš brokuojamų lizdo korių, kur paprastai pasitaiko nemaži korio duonelės plotai užpilti medumi, po medaus išsukimo tuos lopinėlius su duonele išpjaustau ir nieko nelaukęs, kol dar koriai šilti tuos gabaliukus po keletą kartų prakišu pro skalbinių nugręžimo spaustuvus. Tokie būdavo prie skalbiamosios "Ryga" Gaunasi labai kokybiška, nešaldyta iš karto su medumi sumaišyta duonelės ir medaus mišinys. Paprastai reikia kiek pridėti medaus. Tokį patį mišinį, neturint skalbinių gręžimo spaustuvų, duonelę galima išgauti ir su kočėlu kočiojant ant lygaus medinio paviršiaus.
Apie kitus, našesnius būdus čia nekalbu, nes pačiam neaktualu. Jei kas aktualu pasiskaityk mano tema apie bičių produktų gamybą.
Kaip mane susirasti ? Čia forume yra " Bukausko bitininkavimo tehnologija" kur rasi keletą aktualių temų pradedančiam bitininkauti. :beer:
kirk
Patyręs narys
Aviliai:Dadano. Pereinu į daugiaaukščius.
Bičių šeimų skaičius:45
Bitininkavimo stažas:25
Pranešimai:571
Užsiregistravo:2008 Gru 29 , 21:36

Re: MAITINIMAS

2020 Kov 03 , 22:26

Bites sočiai cukraus sirupu pamaitinu rugpjūtį ir kandi pavasarį nededu. Dauguma šeimų gerai vystosi ir atneša 1-2 magazinus iki žieminio rapso ir 2-3 magazinus rapsinio. Skaičiau postus aukščiau ir vistiek nesupratau kokia prasmė Vikl dabar dėt kandi su žiedadulkėm. Jei maisto trūktų - tada taip. O kam dabar joms duot cukrų perdirbinėt? :think: Savo bičių dar nežiūrėjau, bet manau, kad jos dar min po 10 kg maisto turi. Kai atšils apžiūrėsiu ir kurioms maisto trūks dadėsiu iš šeimų kurios turi perteklinio. Bus kažkiek ir silpnesnių šeimų tai tas suspausiu ir maisto padėsiu už diafragmos. Jei bus traninių jas jungsiu prie silpnesnių.
Gal būtų prasmė kandi , sirupą ar cukrų mažom dozėm paduoti pasibaigus liepų medunešiui. Per tas 20 dienų nuo medunešio pabaigos iki kol pradedu imt medų mano bitutės suvalgo min 15 kg liepinio medaus. Būna metų kai liepinį pačios beveik visą ir suvalgo . O mano pirkėjai nori tik liepinio :wasntme:
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: MAITINIMAS

2020 Kov 04 , 11:14

Vikl rašė:
2020 Kov 04 , 09:57
TRANAS, Ačiū už patarimus. Pirmo būdo idėją supratau, išbandysiu, o dėl antro nelabai: kai korį prasukate pro spaustuvus, tai kaip suprantu, medaus likutis išbėga, lieka suspausta vaško plokštelė su seno korio akelių turiniu. Ar tikrai čia viskas tvarkoje su higiena? Ar aš kažko nepagaunu?
Joo, kažko nepagavai....su medaus likučiais išsispaudžia ir duonelė, ypač tai gerai gaunasi iš tų korio akelių, kuriuose duonelė buvo užpilta medumi. Išspaustas korys gaunasi lyg vaško plokštelė su duonos likučiais ir buvusių perų išnaromis. To daikto valgyti tikrai nereikia, ten tikrai su higiena gal neviskas tvarkoje. O šiaip ....jeigu taip jautriai reguoti... tai ir išsuktas medus iš korių kur yra buvę perai (lizdiniai koriai) kažkiek tos higienos trūkumas yra.
Senieji bitininkai buvo 'švaresniI" :chuckle , jie iš lizdo korių medaus neimdavo, bet...invazinės bičių veislės ( bukfastas, karnika) ir medingos kultūros kurių medus greit kristalizuojasi ( žieminiai, vasariniai rapsai, kiaulpienės) verčia ir bitininkus keisti bitininkavimo technologijas. Žymiai pakitusi gamtinė aplinka privertė bitininkus ir vitinės bičių veislės atsisakyti. Jau vien dėl raudonųjų dobilų atsiradusiu prieš 50-60m. kaukazo pilkoji bitė pradėjo išstumti vieinę bitę.
Viskas keičiasi, viskas juda .... vis atsiranda entuziastų manančiu, kad galima susigražinti praeitį... yra net moklslininkų manančių, kad galima ir dinozaurą iš mirusių prikelti, bet.... kokia to visko prasmė.... jei nebėra gamtinės aplinkos kurioje tie individai gyveno ir dauginosi..... Vis vien jie pasmerkti mirti.
Kokia prasmė žmogų siūsti į Marsą jei iš anksto žinome, kad ten nėra sąlygų jam gyventi.... :think:
kirk
Patyręs narys
Aviliai:Dadano. Pereinu į daugiaaukščius.
Bičių šeimų skaičius:45
Bitininkavimo stažas:25
Pranešimai:571
Užsiregistravo:2008 Gru 29 , 21:36

Re: MAITINIMAS

2020 Kov 08 , 09:37

Vikl rašė:
2020 Kov 04 , 09:48
Nėr mano krašte nei grikio, nei rapso, tik daug šnapso...
Ūkininkaujančio su žiburiu reiktų paieškoti..., tik daug verkiančių kad išmokos mažos...
Pas mane yra 2 šansai gauti medaus: pavasarinis (sodų irgi nelabai yra...) ir avietės. (lipčius priklauso nuo metų) Todėl man aktualu kuo anksčiau užsiauginti šeimas. Džiauguosi, kad prisukate daug rapso medaus, bet Lietuvėlė įvairi - nereikia visko ant vieno kurpaliaus mauti...
Kai arti nėra rapso tai pliusas - galite tiesiai pirkėjams brangiai medų parduoti. O man į antrą ir trečią magaziną pavasarinio prineša ir rapsinio ir tenka pavasarinį papigiai parduoti perpardavėjams. O pavasario pirmo magazino medus būna toks baltas ir čiut rugštele kvepiantis :(
O Vikl noriu paklausti ar jo bitės suregavo į kandi su žiedadulkėm? Jei suregavo ir motina pradėjo intensyviai sėti tai bitėms reiks daug vandens. Jei bus šilta parsineš, o jei atšals kaip tą vandenį į avilį paduoti?
Kažkur senai skaičiau straipsnį su lentelėm kas bičių šeimai pavasarį labiausia padeda sustiprėti. Ir tai ne kandi, ne sirupas, o vanduo pateiktas į avilį.
Vartotojo avataras
Rikas
Patyręs narys
Aviliai:Visus
Bičių šeimų skaičius:apie 55
Bitininkavimo stažas:31
Bičių rasė:Bakfastas, Karnika
Pranešimai:382
Užsiregistravo:2017 Lie 28 , 11:06

Re: MAITINIMAS

2020 Kov 08 , 13:15

Gal kas turi patirties, kaip ankstyvą pavasarį sėkmingai bites maitinti bičių duonelės ir medaus mišiniu? Berods duonelę pratrina su šiek tiek vandens ir tada maišo su skystu medum. Bijau, kad gausis per skysta. Gal duot mažais kiekiais į maišelius ir šakutėm prabadžius klot ant lubų?
Bitininkui GEROVĖS VALSTYBĖ prasideda, kai jo bičių šeimoms vadovauja grynaveislės karnikos ar bakfasto karalienės. Bitininkų GEROVĖS PRINCIPAS: bitininkas PRIŽIŪRI bičių šeimų PAGAL GALIMYBES, o jo bičių šeimos GAUNA grynaveislių motinų PAGAL POREIKĮ.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: MAITINIMAS

2020 Kov 08 , 17:26

Rikas rašė:
2020 Kov 08 , 13:15
Gal kas turi patirties, kaip ankstyvą pavasarį sėkmingai bites maitinti bičių duonelės ir medaus mišiniu? Berods duonelę pratrina su šiek tiek vandens ir tada maišo su skystu medum. Bijau, kad gausis per skysta. Gal duot mažais kiekiais į maišelius ir šakutėm prabadžius klot ant lubų?
Medaus ir duonelės mišinį naudodavau tik augindamas motinas. Paduodavau su iki vieno kg. talpos penėtuvėmis. Su vandeniu niekada nebandžiau skiesti, bijojau, kad nerūgtu.
Pavasariniam skatinamajam maitinimui Iš pradžių į medaus duonelės mišinį dėdavau tiek cukraus pudros, kol tešla pasidarydavo gana kieta ir nebelipdavo prie rankų. Vėliau vietoje medaus pradėjau naudoti cukraus sirupą su cukraus pudra, Dar vėliau invertą su c.pudra. Duonelės ar žiedadulkių atsisakiau, nes lizde jos pakankamai pasilieka iš rudens o ir Lituvos gamtos sąlygomis žiedadulkės gamtoje pasirodo gerokai anksčiau kaip nektaras.
Pavasariniam skatinamajam penėjimui, o ir maisto papildymui pilnai pakanka kandį iš inverto ir cukraus pudros. Dunelė, žiedadulkės ir medus per stipriai suaktyvina perų auginimą ir dažnai per pavasarinius atšalimus bitės nebesugeba apšildyti užsidėtų perų..... :think:
Permąstyk sava galva ir jeigu rasi kas tinkamo, pasinaudok.. :beer:
Vikl
Patyręs narys
Bičių šeimų skaičius:3
Bitininkavimo stažas:1
Bičių rasė:Carnica
Pranešimai:76
Užsiregistravo:2016 Sau 16 , 19:10

Re: MAITINIMAS

2020 Kov 09 , 10:00

TRANAS, vertinu Jūsų patirtį ir išmintį. Dėl išnarų - ką žinau, juk dabar visi (mokslininkai) skalambija, kad tai ligų židiniai... tai tik dėl to.
Sutinku kad pavasary su vandeniu problema. Bet tą visi žino... Bet šiuo metu, mano galva, drėgmės avilyje užtenka... Aš tai galvoju, kad kol naktimis būna neigiama temperatūra, drėgmės pakankamai kondensuojasi. Problema gaunasi kai temperatūra teigiama, o lauke dar vėjas - efektyviai viska išdžiovina. Per savo trumpa bitininkavimą esu bandęs dėti skysto sirupo (50/50), gryno vandens, bet žemoje temperatūroje tai tampa bitelių morgu... Tad teisingo atsakymo dėl vandens nežinau...
Antravertus, kažin ant ten tas 1 papildomas kilogramas pridėjus prie 10kg kaip nors įpatingai pakeičia bitelių maitinimosi įpročius. Aš išsivaizduočiau, kad, kaip ir žmogau saldainis, kandi bitelėms pakelia nuotaiką, suteikia gyvenimo prasmę ir t.t., tačiau visa buitis lieka tokia pati...
Dėl išsiplėtusių šeimų apšildymo. Aš tai darau taip: kai orai kažkiek sušils, siaurinu lizdus ir uždedu apšildintas diafragmas.
Bet skatinimas visada yra rizika. Geras pvz. - praeiti metai. Pavasarį buvo galingos šalnos, o šeimos užauginots, paruoštos... Ką darysi, toks gyvenimas.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: MAITINIMAS

2020 Kov 09 , 20:00

Vikl rašė: TRANAS, vertinu Jūsų patirtį ir išmintį. Dėl išnarų - ką žinau, juk dabar visi (mokslininkai) skalambija, kad tai ligų židiniai... tai tik dėl to.
Sutinku kad pavasary su vandeniu problema. Bet tą visi žino... Bet šiuo metu, mano galva, drėgmės avilyje užtenka... Aš tai galvoju, kad kol naktimis būna neigiama temperatūra, drėgmės pakankamai kondensuojasi. Problema gaunasi kai temperatūra teigiama, o lauke dar vėjas - efektyviai viska išdžiovina. Per savo trumpa bitininkavimą esu bandęs dėti skysto sirupo (50/50), gryno vandens, bet žemoje temperatūroje tai tampa bitelių morgu... Tad teisingo atsakymo dėl vandens nežinau...
Antravertus, kažin ant ten tas 1 papildomas kilogramas pridėjus prie 10kg kaip nors įpatingai pakeičia bitelių maitinimosi įpročius. Aš išsivaizduočiau, kad, kaip ir žmogau saldainis, kandi bitelėms pakelia nuotaiką, suteikia gyvenimo prasmę ir t.t., tačiau visa buitis lieka tokia pati...
Dėl išsiplėtusių šeimų apšildymo. Aš tai darau taip: kai orai kažkiek sušils, siaurinu lizdus ir uždedu apšildintas diafragmas.
Bet skatinimas visada yra rizika. Geras pvz. - praeiti metai. Pavasarį buvo galingos šalnos, o šeimos užauginots, paruoštos... Ką darysi, toks gyvenimas.
Vandens dėl vandens duoti niekada nebandžiau. Skystą sirupą 1/1- taip. Auginant perus trūkstant baltimų bitės naudoja savo kūno baltimų atsargas ir taip greičiau susidėvi ir jaunų kokybiškų bičių užaugina mažiau, tai čia yra prasmė duoti tą kg. duonelės atskiesta meduni. Auginant motinas toks maitinimas labai pagerina motinų priėmimo skaičių ir kokybiškesnės motinos gaunasi nes gaudamos baltimų gamina daugiau pienelio kuom ir maitina motininius vikšrelius. Kandi su žiedadulkėmis gerai iš pavasario irgi gerai, bet tik ne anksčiau kovo 20, bet čia jau tik dėl bičių, o kaip jau minėjau, pas mus nebūtina, nes iš ankstyvo pavasario gamta baltimų, žiedadulkių pavidale duoda pakankamai.
Skatinimas yra rizika iki kovo 20. Po kovo 20 reikia biski paskatinti visas be išimties vien tam kad maždaug visos vienodu laiku pradėtu gausiau auginti perus. Aš tokį maitinimą dar vadinu budinamuoju. Po kovo 20 uždėti perai ir iš jų išsiritusios bitės papuola kaip tik ant ankstyvo pavasarinio medunešio.
Aš čia šitaip elgiuosi kadangi pas mane karnika, kuri dar gražiai "miega" Kas laiko bukvasta, kuri jau tikriausiai vasarį prabudus, tai čia matomai kitokie bičių priežiūros niuansai. Kiekviena veislė reikalauja jai tinkamos priežiūros, kitaip naudos mažiau bitininkui. Jei bitės erkėtos, tai ir karnika "prabunda" anksčiau.
Mąstyk, kaupk savą patirtį, bitininkaudamas vien pagal kitų patarimus, sotus nebūsi. :beer:
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: MAITINIMAS

2020 Kov 09 , 21:10

Rikas rašė: Nuoširdžiai dėkui Tranas. Visi Jūsų patarimai vertingi. Kol Vasarinis negailestingai barškina klaviatūrą niekindamas visus forumiečius iš eilės, ruošiuosi vykdyti savo pažadą užversti Lietuvą nebrangiais (nuo 3 eurų perkant didesnį kiekį) grynaveislių motinų lopšeliais. Kol auginau sau ir atliekamų motinėlių pardavimui, tai užteko poros auklių. Dabar vykdant pažadą reikia paruošti kelias paturbintas aukles. Medaus ir duonelės mišinys kaip tik ir tinka tokiam tikslui. Mano aviliai labai šilti. Tikrai neužšaldys.

Nereikia pasiduoti vasarinio provokacijoms ir "užversti Lietuvą grynaveislių motinų lopšeliais", jeigu niekas iš tavęs to daryti neprašo.
Vartotojo avataras
TRANAS
BIČIULIS
BIČIULIS
Aviliai:Daugiaaukščiai T-18
Bičių šeimų skaičius:1
Bitininkavimo stažas:50
Bičių rasė:Karnika
Pranešimai:3101
Užsiregistravo:2008 Gru 18 , 15:42

Re: MAITINIMAS

2021 Kov 23 , 20:09

Kirk kitoje temoje rašė:
Kalbėjom su Tranu apie pavasarinį bičių žadinimą temoje "Ne į temą" . Čia arčiau temos būtų. Su mano mišrūnėmis bitėmis, kiaurašikniuose daugiaaukščiuose, visai kitokia problema nei dadanuose su vietinėmis. Svarstyklės rodo ženkliai padidėjusį maisto suvartojimą jau kažkur nuo sausio 20. Manau kad jos tada ir pradėjo auginti perus. Tad išeina , kad dabar jau ritasi trečia bičių karta. Maitino perus pagrindinai rugpjutį perdirbtu cukraus sirupu, duonelės palikau minimaliai - tad kokia būs jaunų bičių kokybė? :think: Prie viso trys šiemet išsiritusios bičių kartos sėdi aviliuose negalėdamos apsiskraidyti. Kaip tai joms atsiliepia? :think: Bičiuliai gal gas žinote kaip tą, bičių pavasarinį perų auginimo, startą užlaikyt?
Jeigu kalbame apie bičių žadinamąjį maitinimą, tai tą daryti teisingiausia būtų čia:


Kirk, apie bitininkavimą kiauradugniuose aš iš vis nenoriu kalbėti, pirma - aš tokiuose nebitininkavau, o tik porą žiemų, po šiaulių bitininko Steponavičiaus rekomendacijų, paekspermentavau. Antra - mano ekspermentas parodė, , kad šie aviliai, Lituvos klimato sąlygomis, bitininkaujant lauko sąlygomis (ne bitydėse) netinkami. Jei lizdas žiemai būtų paliekamas ne iš dviejų aukštų pusrėmiais, tai dauguma šeimų žūtų. neperžiemotų iš vis ir perus pradėtų auginti nuo pat pirmo atšalimo. Jas gelbsti geras praėjimas ( pirmas privalumas) tarp aukštų, dėl ko jos gali pasiekti visuose koriuose esamą maistą.
Silpnos šeimos ir šeimos iš šalčio, vos prasidėjus šalčiams, kad nesušaltu, kaip ir žmonės, visada užkuria "pečius", o kai pečiukas kurenasi tai ir centre kamuolio mamytė pradeda dėti, o kai atsiranda perai, tai palaikyti apie 33temperatūra būtina. Taip ir prasideda pražūtingas ratas, dėl ko ir kuras dar žiemai nesibaigus baigiasi ir viduriavimas ir vanduo reikalingas. Nuo šaltų varveklių kurie kabo po po aukštu prie dugno jos nepaima vandens, sušala, o atodrėkio metu vanduo upeliais teka- tai ir yra dar vienas kieuradugnio "privalumas" kad kondensatas per kiaurą dugna gerai pasišalina.
Bitininkauja žmonės ir jiems viskas gerai, vadinasi aš neteisus.
Tikriausiai man kaip žydeliui, kai pasiklausė Joškės atliekamos Bitlų muzikos ir nusprendė, kad Bitlų muzika niekam tikusi, net angliškai tariamų žodžių suprasti negalima. :devil:
Vikl
Patyręs narys
Bičių šeimų skaičius:3
Bitininkavimo stažas:1
Bičių rasė:Carnica
Pranešimai:76
Užsiregistravo:2016 Sau 16 , 19:10

Re: MAITINIMAS

2021 Kov 24 , 09:23

Atsiprašau kad kišuosi,
turiu kelis kiauradugnius ant dadano rėmo ir kažkaip bitelės nesušąla ir pavasarį puikiai startuoja, net geriau nei dadano aviliuose...
Matyt mano bitelės neteisingos...
Man atrodo kad pirmiausia reikia išsiaiškinti apie kokius daugiaaukščius eina kalba, t.y. iš kokių medžiagų pagaminti aukšteliai. Jei iš paprastos lentos - tai ko gero bitelės bus per šalta, todėl senais laikais ir sakydavo kad daugiaaukščiai netinka Lietuvos sąlygomis...
Dėl ko sutinku, tai kad kiauradugniai netinka žiemoti mažoms šeimelėms. Joms tikrai ten per šalta. Bet vėlgi galima kūrybiškai pažiūrėti. Aš tai darau taip: jei jau taip atsitinka, kad iš rudens turiu nedidelę šeimelę, tai perkeliu ją į kiauradugnį, o visą kiauradugnį patalpinu į dadano avilį. :) Pavasarį tiesiog iškeliu šį kiauradugnį ir uždedu virš stiprios šeimos daugiaukščio (per groteles).

Grįžti į